Читај ми!

Protest advokata

Advokatska komora Srbije započela je jednomesečni štrajk. U obrazloženju odluke, navodi se da izvršna vlast vrši progon i pritisak na advokaturu. Štrajkom advokata, u velikoj meri, paralisan je rad sudova i tužilaštava. Izuzetak su hitni predmeti u kojima bi nepostupanje moglo da uzrokuje nenadoknadivu pravnu štetu.

Dok traje jednomesečni štrajk advokata, suđenja neće biti održana, postupci se odlažu, a advokati neće učestvovatiu na ročištima u kojima je njihovo prisustvo obavezno, uključujući i saslušanja pred tužilaštvom, u policiji i drugim organima. Inicijativa za jednomesečni štrajk, uz obezbeđen minimum procesa rada, potekla je od šabačkih advokata.

Vladimir Terzić, član Upravnog odbora Advokatske komore Srbije, kaže: "Nisu usvojeni, pre svega, zahtevi studenata. Izvršna vlast nije odgovorila na te zahteve. Nije odgovorila ni na zahteve koje je advokatura stavila pred njih, da se uspostavi vladavina prava, da se pravna država reinstalira i da se, jednostavno, izvršna vlast svede u ustavne i zakonske okvire."

U advokatskoj komori Niš objašnjavaju dalje moguće postupke advokature.

Milan Petrović, predsednik Advokatske komore u Nišu, dodaje: "Šta će se dešavati u narednom periodu? Ja lično smatram da će ova odluka morati, na neki način, da se precizira ili da se izmeni u tom delu da se poštuje makar minimum rada. To je moja lična želja s obzirom na velike zahteve advokata koji smatraju da na ovaj način i ne mogu da postupaju, ili gube određene mogućnosti da pomognu svojim klijentima ili ljudima kojima je potrebna pravna zaštita."

U advokatskoj komori u Kragujevcu svesni su činjenice da će odluka o štrajku pogoditi jedan deo, pre svega, mladih advokata koji slabije zarađuju, i da će ih mesec dana ostaviti bez zarade, ali da i oni moraju poštovati odluku o obustavi rada.

Milovan Stojanović, zamenik predsednika Advokatske komore u Kragujevcu, objašnjava: "Mi moramo ispoštovati, upravo zbog toga što se sad odlučuje o najbitnijim odlukama koje su vezane za advokaturu, u tom smislu da sprečimo ubuduće da se izvršna vlast meša u pravosuđe, a naročito u advokaturu kao u najškolovaniju i najstručniju profesiju."

Gordana Jezdić, advokat, kaže: "Mi ćemo biti tu za naše klijente. Možemo savetodavno da radimo sa njima, možemo da im dajemo savete, međutim, nećemo postupati u predmetima osim u situacijama u kojima ističu prekluzivni rokovi."

U osnovnom sudu u Jagodini u hodnicima danas samo radnici obezbeđenja.

Jasmina Tašković, sudija Osnovnog suda u Jagodini, dodaje: "Što se tiče parnične materije, tu je situacija nešto manje složena, da kažem, jer suđene može biti održano ukoliko se stranka saglasi sa držanjem ročišta bez prisustva advokata. Drugačija je situacija u krivičnim postupcima. Zakonik o krivičnom postupku propisuje obaveznu odbranu u situacijama kada se radi o postupcima za teža krivična dela, dela za koja je propisana kazna zatvora od osam godina, i teža kazna i u pritvorskim predmetima. Tu je obavezno prisustvo advokata na pretresima."

U toku dana oglasilo se i Društvo sudija Srbije: "U situaciji izrazitih društvenih i političkih podela sudska vlast treba da se izdigne iznad svih svrstavanja, netrpeljivosti i netoleracije", kaže se u saopštenju i dodaje: "Jačanju pravne države sudije moraju da doprinesu savesnim i nezavisnim radom i odlukama u skladu sa ustavom i zakonima i u ime naroda, ma koliiko narod u određenim trenucima bio podeljen."

 

 

субота, 26. април 2025.
13° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом