Koliki je značaj upotrebe dronova u poljoprivredi?

Dronovi se u poljoprivredi koriste u oko 100 zemalja, u najvećoj meri za tretiranje i pregled useva. Među njima je i Srbija, gde su dronovi deo precizne poljoprivrede. Najveća korist za poljoprivrednike je brzina rada, jer jedan hektar mogu tretirati za pet do sedam minuta.

Ako je njiva u blizini kuće, onda je moguće proveriti stanje na parceli i iz dvorišta. Zahvaljujući manjem dronu sa specijalnom kamerom čiji snimak se kasnije analizira u računaru poljoprivrednik dođe do više saznanja, navodi Lazar Turšijan stručnjak za preciznu poljoprivredu.

„Mi sa tim dronom možemo da pratimo biljku kroz celu vegetaciju koliko je zastupljeno hranivo, da li ima dovoljno vlage, a što je najbitnije možemo da utvrdimo zone na parceli i da samim tim uradimo menadžment te neke zone parcele da vidimo koje su produktnivnije zone, koje su manje produktivne", kaže Lazar Turšijan, stručnjak za preciznu poljoiprivredu.

Veliki dronovi su pogodni kod zaštite useva od bolesti ili štetočina. Uštede do deset puta u odnosu na konvencionalni način rada.

Aleksandar Ćorić, distributer dronova objašnjava: “Pre svega na inputima, na tečnostima, na vodi, u samoj zaštiti čoveka u odnosu na hemiju. Nema gaženja, kontakta sa površinom, dakle dron je jedna sofisticirana mašina, takoreći, leteći robot."

Savez poljoprivrednih inženjera i tehničara pokrenuo je obuku stručnjaka za upotrebu dronova u okviru projekta "Održiva poljoprivreda kroz upotrebu dronova".

"Ja se nadam da će većina njiva Srbije početi da primenjuje neke prakse koje se tiču precizne poljoprivrede i da će se malo više orijentisati na neke informisane odluke što se tiče proizvodnje, a ne na neku tradiciju i na ono kako se ranije radilo", ističe Tamara Popović, doktorand Poljoprivrednog fakulteta Novi Sad.

Miladin Ševarlić, iz Saveza poljoprivrednih inženjera i tehničara Srbije kaže da u ovoj fazi učestvuje pet odabranih polaznika, četiri su dame. Dodaje: “Na Međunarodnom poljoprivrednom sajmu u Novom Sadu će prezentirati ovaj projekat u prisustvu svih sudionika i jednog Instituta iz Nemačke."

Za upravljanje komercijalnim dronom treba dozvola, a za poljoprivredne neophodna je obuka. Pravila u Srbiji slična su onima u Evropskoj uniji, gde sada idu i korak dalje. Na primer, u Mađarskoj se obučavaju za 25 različitih tipova dronova.

уторак, 13. мај 2025.
6° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом