SOS Kutak za devojke u Vranju - uoči Dana borbe protiv nasilja - obučava nove vršnjačke edukatorke

SOS kutak za devojke u Vranju aktivan je osam godina. Vršnjačke edukatorke animirale su više hiljada mladih, kroz akcije, radionice, karavane, razgovarale otvoreno o nasilju, o tome kako ga prepoznati i kako reagovati. Uoči Dana borbe protiv nasilja organizovale su obuku za nove članice Kutka pod nazivom "Tišina jednom mora da pukne".

Prisustvovale su radionicama, učestvovale u akcijama, ili čule za ‚‚SOS Kutak za devojke‚‚ od drugarica, nadaju se da će posle obuke postati deo tima.

“Moji zadaci, nadam se, jesu da i ja držim ove radionice, odnosno da predstavim mladim devojkama da mogu da se obrate osobi od poverenja, ako imaju neki svoj lični problem”, navodi Iva Totić, učenica.

Mina Ristić, učenica dodaje: “Jako mi se svidelo kako devojke otvoreno razgovaraju i odlučila sam, kad sam čula od drugarice iz škole, da se prijavim i dođem". Na pitanje - šta bi volela da radi kao deo tima SOS Kutka, odgovara: "Volela bih da pričam sa devojkama otvoreno, kao što one pričaju, i da im pokažemo da nisu same, i da im pružimo podršku”.

U SOS Kutku je šest devojaka, na obuci 15. Obuke su redovne, a teme raznovrsne.

“Generalno naša glavna tema je svakako nasilje, sve vrste nasilja, ciklus nasilja, međutim, prolazimo i kroz teme kao što su trgovina ljudima, svakako ljudska prava, Istambulska konvencija, pravo žena na abortus i tako dalje", ističe Jefimija Ilić, SOS Kutak za devojke. Kad završe kurs i postanu deo tima očekuju ih standardne aktivnosti: "Radionice, čajanke koje imamo, takođe brojne ulične akcije, a prve aktivnosti u kojima će da učestvuju su povodom 16 dana aktivizma”. 

Pri Odboru za ljudska prava 2017. godine počeo je radi Kutak za devojke, govore o nasilju, prepoznavanju, planu zaštite, mreži podrške.

‚‚Ono što je dodatna karakteristika i dodatna vrednost ovog programa i što ga čini jedinstvenim među programima za devojčice u Srbiji je što se on održava čak i kad nema projektnih sredstava, recimo, mi nekako uspevamo da devojčice okupljamo i da im ova tema i dalje bude važna i da budu tu jedna za drugu”, naglašava Emilija Ničić, SOS Kutak za devojke.

“Jer sve ono što se odlaže ispod tepiha, svi oni trenuci nasilja koji se prećute, što naročito žene rade, govoreći nama na SOS telefonu Vranje, sa nekom željom - promeniće se, biće bolje, neće više, sad se iznervirao više neće da me tuče, daće mi novac sledećeg meseca za decu za mene - znači to se u praksi teško može može očekivati da može biti ispravljeno i da takvo ponašanje se poboljša”, objašnjava Suzana Antić Ristić, iz Odbora za ljudska prava.

Tokom godine na SOS telefon za žrtve nasilja javi se oko 200 žena, registruju u proseku, oko 900 poziva.

среда, 16. јул 2025.
27° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом