Ko je pre šest decenija doneo rokenrol u Knjaževac?

Davne 1964. godine u Knjaževcu je osnovan vokalno-instrumentalni sastav "Senke" i ta se godina smatra početkom rokenrola u gradu na obalama dva Timoka. Podsećanje na to ko su bile "Senke" i zašto su važne, ali i na život varošice šezdesetih i sedamdesetih godina, svojim sugrađanima priredila je knjaževačka Narodna biblioteka "Njegoš".

Knjaževačke "Senke" nastale su od gimnazijskog školskog orkestra. Saša, Pele, Vojkan, i dva Bobana, svirali su obrade, skidali stvari sa radio Luksemburga i vežbali u podrumu jedne zgrade.

“Nismo imali čak ni struju tamo, nego smo dovlačili povremeno struju od prvog gore komšije, iznad, koji je, za divno čudo, nam davao struju, a nije bio oduševljen što mi dole rokamo”, priča Saša Radenković, bubnjar u VIS Senke.

*U Knjaževcu nije bilo takvih orkestara. Znalo se, tu su trubači dominirali, dominirali su posle toga orkestri sa harmonikama, no električari, taj pravac rokera je bio nepoznat u Knjaževcu”, kaže Slobodan Milošević Boban, vokal i bubnjar u VIS Senke.

“Postojao je jedan kritički odnos jer je bilo nešto novo, sa električnim instrumentima, sa novim stilom u muzici, a te novine se teško prihvataju, pogotovo od starijih generacija”, kaže Miodrag Radosavljević Pele, gitarista u VIS "Senke".


"Senke" su donele rokenrol i na knjaževačke Umetničke Igre studenata i omladine Srbije, manifestaciju iz koje će kasnije nastati Festival kulture mladih Srbije.

“Pričalo se o tome da ćemo posle da snimimo ploču, ali od toga ništa nije bilo i polako, polako i to se rasturilo”, kaže Saša Radenković, bubnjar u VIS Senke.

U jednom broju lista "Timok" iz 1966. godine ostalo je zabeleženo da su 1965. za Radio Niš snimili nekoliko melodija, a godinu dana kasnije i za Radio Beograd.

“Izdati ploču u to vreme, to, ili si morao, doduše, to se tad nije plaćalo ali si morao da imaš stvarno kvalitet. Bilo je teško doći do toga”, kaže Slobodan Milošević Boban, vokal i bubnjar u VIS Senke.

Negde lakše, negde teže, rokenrol je ipak sigurno pronalazio put do do svoje publike svuda u svetu.

“Sa manje resursa, sa manje sredstava ljudi su se snalazili i ni iz čega su stvarali nešto i to je nešto što je strašno dragoceno za naš grad”, navodi Darko Micić, autor knjige"Knjaževačke rok priče i urbane legende".

Iako su "Senke" trajale samo tri godine, trasirale su jasan muzički put svima koji su došli posle njih. Članovi tog sastava nastavili su da budu važan deo života varoši i kasnije, kao uspešni kulturni poslenici, lekari i sudije.

четвртак, 08. мај 2025.
13° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом