Šta izletnicima i planinarima nudi lekovita planina Goč?

U najtoplijim letnjim mesecima svežina stiže sa Goča koji je od Vrnjačke Banje udaljen svega 15 kilometara.

Zamislite Veliku livadu do koje se stiže preko Ćelavog potoka ili Prerovsku i Belu reku na putu do Savinog laza i Brezove glave.

"Na Goču su obeležene staze. Postoje crvene markacije gde možete da obilazite sve te staze, otprilike nekih 50, 60 kilometara obeleženih staza za pešake koje nisu previše zahtevne i teške tako da preporučujem za sve goste Vrnjačke banje, naročito cele porodice da obiđu te staze”, kaže turistički vodič Andrija Đorđević.

"Bogastvo jedne zemlje ogleda se i kakav pogled imate. Kao što možete videti, sa moje desne strane nalazi se Rtanj, Stolovi, Juhor a iza nas Kopaonik. Možete videti kakvu mi turističku ponudu, pored šuma kojima mi gazdujemo, možemo ponuditi gostima koji dođu u Vrnjačku banju", navodi Ivica Lazarević, direktor JP "Šume Goč".

Gočko planinsko oko, jezero Selište, uokvireno je stazom zdravlja. Na tom potezu je većina od 700 različitih biljnih vrsta od kojih su mnoge lekovite. Blagi proplanci pošumljeni su sa 150 stabala Pančićeve omorike koja krasi put ka planinskom uzvišenju Lisača, preko puta najvišeg vrha Goča, markantnog Ljuktena.

Sa drvene osmatračnice na Krstu vidi se pola Srbije. Prvo što pomislite na ovakvom jednom mestu je - koliko je ova zemlja lepa. Goč je lekovita planina. Livade, pašnjaci, šume i čist vazduh su recept za antistres terapiju.

Smeštajni kapaciteti na Goču su na oko hiljadu metara nadmorske visine, prostoru gde se prožimaju listopadne i četinarske šume, što je idealno za ljudsko zdravlje. Tu je i skupina brvnara, Kedar selo u čijoj blizini biće i stanica gondole koja će povezati Vrnjačku banju i Goč.

"Kedar, kao četinar je izuzetno pogodno za gradnju a sa druge strane je i zdravo, jer kada se koristi za gradnju, kao i u Rusiji, iz same građe emituju se određena eterična ulja i zračenja. koji gosti udišu. Vazduh u takvim prostorijama je prečišćen, dezinfikovan, što predstavlja pravi ugođaj u jednoj ovakvoj kućici”, kaže Milovan Savić iz Kedar sela na Goču.

"Predeo koji je izabran da tim putem prođe gondola je izuzetno bajkovit. Gondola, čija bi početna stanica bila kod izvora Slatina bila bi u dužini od 6,9 kilometara, do ispred skijališta na samoj planini Goč a to je visinska razlika od 800 metara", navodi Ivan Trifunović, direktor Turističke organizacije Vrnjačka banja.

Gondola će olakšati dolazak na planinu svim gostima a pre svega, ljubiteljima zimskih sportova jer na Goču postoje dve ski žičare. Ovde je sezona tokom cele godine a najlepše je leti i tokom zimskih meseci. Izletnici i planinari su najbrojniji posetioci ove blage planine.

понедељак, 17. март 2025.
8° C

Коментари

Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом
Predmeti od onixa
Уникатни украси од оникса