понедељак, 22.07.2024, 16:02 -> 10:53
Извор: РТС
Аутор: Лидија Самарџијевић
Voljeni Fića
Do danas je u fabrici "Zastava" proizvedeno više od 4.200.000 vozila, a jedan model bio je i ostao najvoljeniji. Od 2004. postoji i udruženje ljubitelja tog automobila. Ovo je priča o njemu.
18. oktobra 1955. godine počela je proizvodnja modela 600, preteče Zastave 750, u narodu poznatijem kao FIĆA. Imao je 767 kubika i samo 29 konjskih snaga.
Šta je predstavljao ovaj mališan najbolje govori činjenica da je trka u kojoj su se nadmetali ovi automobili nazvana nacionalna klasa. Na stadionu Tašmajdan je sedamdesetih godina prošlog veka organizovana fudbalska utakmica u kojoj su fudbaleri bili upravo ovi četvorotočkaši. Osim sporta, fića je jedno vreme jurio i loše momke, bio maneken na reklamnim plakatima i glumac u filmovima.
Neki od njih su i "Lepa sela lepo gore", "Nacionalna klasa", "Tako se kalio čelik"…
Simbol jedne epohe i čuvar mnogih uspomena, ovaj mali porodični auto nalik bubamari, kojim se lako upravljalo, jednostavno vozilo i stizalo leti do mora, a zimi do planina, i danas je mnogima omiljeni četvorotočkaš, pa je tako oformljeno i Udruženje ljubitelja Fiće.
"Imamo oko 320 članova, što aktivnih, što pridruženih i imamo negde oko 40 vozila. Ciljevi našeg Udruženja su da sačuvamo fiću od zaborava, da je vozamo ulicama naših gradova širom države i tradicionalno pravimo Festival fića u Kragujevcu svake godine“, navodi Vladimir Tošić, predsednik Udruženja ljubitelja fića.
Zabeležili smo i model iz 1973. godine, koji je prešao oko 300.000 km:
"Od prvog dana je u našoj porodici, vozio ga je moj deda, pa moj otac, ja i sad učim moje sinove da ga vole i voze. Bio sam s njim 2017. godine na "Fićijadi" u Šafthauzenu, prošao je kroz sedam evropskih zemalja, prešao je preko Alpa bez ikakvog problema, bez ikakvog kvara“, ističe Velibor Ikodinović, član Udruženja ljubitelja fića.
Priča o automobilu koji je motorizovao celu državu trajala je do 1985. Za tih 30 godina proizvodnje, u Kragujevačkoj Zastavi je napravljeno više od 920.000 primeraka.
Коментари