Oko sokolovo Dragutina Matića

Fotografija srpskog ratnika iz Prvog svetskog rata - u šinjelu, čvrstog stava i pogleda, Dragutina Matića - obišla je svet. Stigla je čak i do Japana, gde je, navodno, jedan stručnjak zabeležio da prikazuje srpskog seljaka koji pokušava da oštim oko prodre u namere neprijatelja. Tako je Dragutin Matić postao najpoznatiji srpski izviđač.

Proslavila ga je fotografija, a on, putem te fotografije, srpskog vojnika. Istorija ga pamti kao jednog od najboljih izviđača srpske vojske, a potomci i meštani koji s kolena na koleno pričaju o njemu, kao rodoljuba i čestitog, pravednog i vrednog čoveka.

„Otac je pričao da je on voleo da se radi, da se radi, i kad dođe otac ovde u subotu i nedelju, opet su morali da rade. Imali su nešto, samo za svoje potrebe, nisu prodavali stoku. Kao čovek toliko je bio blag prema deci kad dođemo“, seća se Zoran Matić, praunuk Dragutina Matića.

Živorad Matić, najstariji praunuk Dragutina Matića dodaje: „U svojoj 70 i kusur godini bio je predsednik sela na inicijativu sela. Mogu da vam kažem da je bio veoma radan, veoma skroman, i veoma strog čovek - strog prvo prema svojoj porodici, pa posle svima ostalima“.

„Kroz priču znam, kažu da je bio dobar čovek, organizovao mobe kad treba nekom da se pomogne. Dovedena je voda 50 i neke godine, otud je iskopano 2 km do sela, tako da je selo bilo snabdeveno njegovom zaslugom, putevi su isto pravljeni“, navodi Radisav Petrović iz Kaletinca. Rođen je 1888. godine, u vojsku iz rodnog Kaletinca otišao sa 22.

Regrutovan je napre kao konjanik, kasnije raspoređen u pešadijski puk. Kao pešadinac izviđač Dragutin Matić otišao je u rat.

„Učestvovao je u 1. i 2. Balkanskom ratu. Za vreme 1. Svetskog rata učestvuje sa svojim Gvozdenim pukom u Cerskoj i Kolubarskoj bici, zajedno sa srpskom vojskom čini odstupnicu srpskom narodu i prelazi preko Albanije. Dolazi na ostrvo Krf, pa na Solunski front. Na Solunskom frontu biva lakše ranjen, ali nastavlja vojevanje dalje“, ističe Maja Milošević, prof. istorije.

Kao vešt izviđač uspevao je da neopažen priđe neprijatelju, prebroji vojnike i naoružanje i sa tačnim podacima se vrati u štab. Tako su mu poveravani najodgovorniji zadaci. U Kaletinac se po završetku 1. Svetskog rata vratio sa dve Karadjordjeve zvezde i tri ordena Belog orla.

Dragutin Matić bio je skroman čovek i kažu da nije mnogo govorio o svom učešću u ratovima. Odbranu zemlje smatrao je časnom obavezom svakog čoveka. Fotografiju Oko sokolovo koja je postala simbol Velikog rata i našla se u mnogiom udžbenicima za istoriju napravio je na Drini ruski ratni fotoreporter, a da je reč upravo o Dragutinu Matiću iz Kaletinca saznalo se kada se ta fotografija našla na omotu ploče „Marš na Drinu".

Dragutin Matić umro je sa 82 godine u svom Kaletincu i sahranjen je na seoskom groblju. Kuća u kojoj je rođen i kojoj se vratio posle ratova obnovljena je i danas je muzej, a fotografija Oko sokolovo nalazi se na svim skupovima i izložbama širom sveta posvećenim Velikom ratu.

четвртак, 22. мај 2025.
19° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом