Читај ми!

Cena prasadi raste, poskupelo i praseće pečenje

U sezoni proslava, cena prasadi je u stalnom porastu – u Šapcu je dostigla 600 dinara. Ponuda je manja od potražnje, zbog toga je poskupeo kilogram žive vage, ali i praseće pečenje.

Posle zabrane od tri meseca zbog afričke kuge svinja, od prošle sedmice, na šabačkim pijacama ponovo je dozvoljena trgovina živom stokom. Ovog petka, u ponudi je bilo samo jedno jare.

„Prasadi nema, jagnjadi nema, malo kuga, malo narod ne može da drži. Ne isplati se. Skupa hrana”, kaže Milovan Đukić iz Krnića.

„Cene su visoke. Od 12 kg prase je 7.000 dinara. To đuture ide, a ovi veći su od 500 do 600 dinara. Od 20 kg je 600, a od 25–30 kg je 500 dinara”, navodi Dragiša Jeremić iz Pocerskog Metkovića.

Pronaći i kupiti prase u šabačkim selima gotovo je nemoguće. Mnogi već razmišljaju gde će nabaviti pečenicu za Božić

„Interesovanje je veoma veliko, već zadnjih mesec dana. Narod zove, da se obezbedi. Međutim, nikome ništa još nismo obećali, iz tog razloga, nedostatka prasića na tržištu. Čak vidim, da kod naroda više nije bitna ni cena koja će biti, da se samo obezbede, ali mi ne smemo ništa da obećamo, jer ne znamo da li ćemo uopšte uspeti da nabavimo”, ističe Aleksandar Jakšić, vlasnik klanice i pečenjare iz Majura.

Potrošnja svinjskog mesa je u padu, kažu veliki farmeri i klaničari. Tvrde da za predstojeću sezonu imaju dovoljno prasadi i jagnjadi.

„Čini se da ima manje nego što ima, zato što je opao dosta promet živim životinjama. U oborima ima još ponešto. Nije to toliko da kažemo znatno umanjeno. Jeste jednim delom, dve tri pet posto, ali kad gledaš kroz prodaju, maloprodaju, prodaja je pala 10%,15%”, naglašava Bratislav Bogatić („Agropapuk”).

U pečenjarama, kilogram prasetine košta i do dve i po hiljade dinara. Zbog toga se na proslavama sve češće služi roštilj. Šabački stočari očekuju da će za Božić, prasad biti skuplja od 800 dinara.

понедељак, 28. април 2025.
10° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом