Knjiga o staklu jedinstvenog dizajna

„Galerijsko upotrebno i unikatno staklo" naziv je knjige u kojoj su na fotografijama predstavljeni predmeti koje je dizajnirao umetnik Srbobran Boca Kilibarda iz Paraćina. Radni vek proveo je kao dizajner u Srpskoj fabrici stakla u Paraćinu, a njegovi predmeti od stakla danas se nalaze u svetskim kolekcijama i ustanovama širom sveta.

Impozantni mozaik od stakla težak 6 tona kojim je predstavio otvore peći gde se topilo staklo je prva fotografija u knjizi Srbobrana Boce Kilibarde.Na počasnom mestu mozaik će biti i u novom Muzeju staklarstva u Paraćinu.Upravo pored visokih peći uz stakloduvače nastala su i najlepša dela ovog umetnika.


„Moraš biti tamo pored peći da bi imao tu inspiraciju,da si rođen tu pored stakla i tako dalje,i mislim da ne verujem da će posle mene to biti,baš mi je žao stvarno"kaže Srbobran Boca Kilibarda, umetnik iz Paraćina.


Flaše, posuđe, lampe, nakit, svakodnevni upotrebni ali i galerijski predmeti za umetnika koji je i bukvalno od malih nogu bio kraj oca stakloduvača ovaj material bio je i ostao izazov čak i posle četiri decenije rada. Ono što je za druge bio otpad ili lomljeno staklo kroz ruke umetnika i njegovu viziju pretvaralo se u skulpture i predmete jedinstvenog dizajna.


„Dizajnera koji mogu da sarađuju sa stakloduvačima ,dizajnera koji mogu iz crteža da predstave oblik i sami u tome vrlo često direktno učestvuju ja se usuđujem da kažem da nema , ja koliko znam ovde je samo on" ističe prof dr Predrag Jašović.


Stotinak predmeta umetnik je slikao i predstavio u svojevrsnoj monografiji.


„Čitavu liniju svojih dizajna sam uspeo da sklopim u toj knjizi i mislim da je još uvek do sada neprevaziđen recimo taj dizajn kojim sam se ja bavio" naglašava Srbobran Boca Kilibarda, umetnik iz Paraćina.


Mnoga svoja dela umetnik ima još samo na fotografijama jer se brojne staklene forme nalaze u muzejima i privatnim galerijama širom sveta.Staklo kao neiscrpna tema zaokuplja Bocu Klibardu i danas, jer ga kaže, kao prva ljubav još uvek fascinira.

четвртак, 01. мај 2025.
12° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом