Paraćin: Mobilna oprema za zaštitu od poplava u centru grada

Stručnjaci tvrde da je Srbija danas mnogo bezbednija od poplava nego pre 4 godine, kada je više gradova u našoj zemlji bilo poplavljeno. U Paraćinu, koji je tada pretrpeo ogromnu štetu, predstavljen je novi mobilni sistem odbrane od poplavnog talasa.

Najsavremenija mobilna zaštitna ograda montira se veoma brzo i efikasno štiti urbani deo gradova. Ovakvu ogradu dobro obučeni radnici mogu postaviti za nekoliko sati, a to je sasvim dovoljno vremena, od trenutka kada sistem za uzbunjivanje, koji već funkcioniše, najavi poplavni talas.

 

"S obzirom da je reč o 375 metara na obe obale, mi možemo formirati interventno obučene ekipe, koje to mogu da urade brzo.Nama priroda postavlja rokove i ja mislim da sam siguran u to da cemo uspeti u to da u određenom momentu tako nešto formiramo", kaže Zvonimir Kocić, iz JVP Srbijavode.

Iz Kancelarije za upravljanje javnim ulaganjima kažu da je u Srbiji u protekle 4 godine sanirano više stotina kritičnih mesta i da su naši gradovi sada daleko bezbedniji.

"Puno je još napora neophodno uložiti, puno novca i vremena je neophodno da bismo došli do tačke u kojoj možemo da kažemo da smo bezbedni i spremni, vremena i novca nikad dosta, ali važno je da svaki dan radimo i na sistemskim merama i strukturalnim merama, kako bismo svakog dana bili makar trunku bezbedniji nego što smo danas", kaže Marko Blagojević, direktor Kancelarije za upravljanje javnim ulaganjima.

"Sigurno je da smo za 4 godine kao društvo, kao država, kao lokalne samouprave,napravili bitan korak napred, naravno posla ima još dosta i ministarstvoa preko republičke direkcije, za vode, Srbijavoda...će svakako učestvovati u realizaciji ovakvih i sličnih projekata", kaže Velimir Stanojević, državni sekretar u Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede.

Ceo projekat zaštite Paraćina od poplava, koji se finansira iz fondova Evropske unije, koštaće oko 4 miliona evra, a trebalo bi da se završi do kraja sledeće godine.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 17. мај 2024.
15° C

Коментари

Re: Poreklo
Чије гене носе народи у региону
Imam novcic od 1 centa dole je vrednost ponudjena 6000 dinara
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Imam mali novcic 1 cent
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Косовски вез
Нематеријална културна баштина Србије – косовски вез
Prodajem
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара