Kako su nastala prezimena?

Kako su nastala prezimena? Od kada smo, otkuda smo, od koga smo? Odgovore na ova pitanja dao je general u penziji Dragan Avrić u knjizi "Drenovac i Drenovčani". Iza ovog naslova, krije se istraživački poduhvat o istoriji I poreklu jednog od nastarijih sela u Srbiji.

Selo Drenovac u Mačvi pominje se još u 14. veku u Ravaničkoj povelji. Ime je dobilo po drenovim šumama a danas se osim po vrednim ljudima i uredjenim domaćinstvima može pohvaliti očuvanom crkvom u kojoj se vek i po čuvaju dokumenta o meštanima. O seobama i deobama ali prezimenima i nadimcima prezimena, koja su ovde važnija u usmenoj komunikaciji da se rodbinski odnosi bolje razumeju, zapisao je u monografiji Dragan Avrić, kome je rodno selo žal, inspiracija I ponos.

"Geratovići imaju deset do 12 nadimaka prezimena, Šobići 7 ili 8, Makevići desetak i to su grane tih familija koja su bliža rodbina. Među Geratovićima je toliko široko da se među sobom žene i udaju", kaže Dragan Avrić, autor knjige "Drenovac I Drenovčani".

Avrić je istraživanjem uspeo da svakom Drenovčaninu započne porodičnu knjigu, koju može dalje da ispisuje. Na više od 400 strana rukopisa, tabela i slika, objasnio je nastanak prezimena, uglavnom po ocu ili telesnim osobinama, i prvi put prikazao pretke drenovačkih Roma, među kojima je i čuveni violinista, Vasa Andolija.

"Mogu da pohvalim autora, Dragana Avrića, koji je uradio jedan rudarski, mukotrpan istraživački posao i sva ona saznanja o ljudima i porodicama koji su živeli na teritriji Drenovca, od najstarijeg vremena pretočio u izuzteno značajnu monografiju", objašnjava Dejan Živanović, istoričar iz Šapca.

"Drenovac je za vreme kneza Miloša, pre 80 godina imao 18 i po hiljada stabala šljive, a bilo je 120 kuća u Drenovcu sa 700 stanovnika" kaže Miomir Filipović, novinar.

Danas u Drenovcu živi tri puta više ljudi, ali je mnogo manje šljiva, jer raste stočarska proizvodnja. Koliko su im poreklo i krošnje porodičnih stabala važni, potvrdili su prisustvom na predstavljanju Avrićeve knjige i izložbe fotografija njegovog oca u Parohijskom domu o gradnji crkve, spomeniku kulture pod zaštitom države.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 20. мај 2024.
25° C

Коментари

Re: Poreklo
Чије гене носе народи у региону
Imam novcic od 1 centa dole je vrednost ponudjena 6000 dinara
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Imam mali novcic 1 cent
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Косовски вез
Нематеријална културна баштина Србије – косовски вез
Prodajem
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара