Читај ми!

Fosili kao suveniri

Nalazište fosila u Makovištu kod Kosjerića, jedinstveno je po velikom prostoru na kome se nalaze ostaci brojnih primeraka puževa, školjki i korala iz vremena pre stvaranja kontinenata. Arheo-amateri Srbije, ističu da je to najverovatnije, najveće nalazište fosilnih struktura u regionu.

Nekada na dnu okeana, sada na 1005 metara nadmorske visine. Ovi fosili su na Makovištu najmanje sto miliona godina. Na nalazištu je vidljivo da se na ovo brdo, sa morskih sprudova davno preselilo i okamenilo više vrsta morskih organizama.

"Oni su živeli u određenim grupacijama, zajednicama koje su jedno pored drugog rasli, kao biljke, a oni su imali taj spiralni oblik koji je karakterističan za Nerinee i živeli su na tim hridima", kaže Dragan Tomanović iz Narodnog muzeja Užice.

Stručnjaci kažu da je ovo područje predstavljalo more sa obiljem ostrva poput današnje Indonezije. Ostacima iz doba davne prošlosti, uvek se davao mistični značaj, a o njihovoj simbolici govore brojna istraživanja.

"Postoje izveštaji arheološki, recimo na terenu Engleske iz perioda Neolita, gde su u okviru grobnica pronalaženi skeleti u kojima su pokojnici držali srcolike fosile takozvane Henoide", kaže prof. dr Violeta Cvetkovska, kulturolog.

Veliki broj ostataka puževa, školjki i korala, mogu se pronaći uz lokalni put, na brežuljcima, u šumi. Arheo-amateri Srbije ističu da je zbog velikog prostora na kome se fosili nalaze, važno da se ova paleontološka lokacija zaštiti i istraži.

"Značilo bi Kosjeriću dosta što taj turizam nije baš toliko, jeste prvi bio u Srbiji što se tiče seoskog turizma, ali bi valjalo malo da se prošire vidici", kaže Milan Božović, arheolog amater Kosjerić.

Ovo brdo uvršćeno je u inventar geonasleđa Srbije. Po okamenjenim puževima koje su meštani nalazili, od davnina prostor prozvaše Burma, a fosile mnogi sa padina Povlena, nose kao suvenire.

rts.cacak@rts.rs
+381 32 227 551

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 12. мај 2025.
10° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом