понедељак, 20.01.2014, 13:39 -> 15:33
Pripreme farmera i mlekara za EU
U niškom kraju oko 100 gazdinstava bavi se proizvodnjom mleka. Svi oni moraće u narednom periodu da se prilagode strogim evropskim standardima u proizvodnji i kontroli hrane kako bi njihov proizvod i dalje imao prolaz na tržište. Kroz edukacije i projekat prekogranične saradnje oni su upoznati sa procedurom koju treba da prođu, ali prepreka mogu da budu sredstva.
Ukoliko žele da ostanu na tržištu hrane, farmeri će morati dosta toga da promene u načinu proizvodnje mleka.
Među prvima su to shvatili Gocići iz niškog sela Mezgraja, koji već ulažu u farmu van naseljenog mesta i nov potpuno zatvoren hladni sistem za mleko.
"Nas će to da košta oko 50.000 evra. Malo uz pomoć opštine, drugih organizacija, i najviše mi će mo da učestvujemo", kaže Miloš Gocić.
Za mnoge male farmere investicija je prevelika, pa je realno očekivati da se neke farme i ugase. Sa druge strane, prerađivači mleka već su u sistemu kontrole hrane potpuno usklađenom sa evropskim standardima, i smanjenje količine sirovog mleka dovodi ih u nepovoljan položaj u momentu kada u evrointegraciji vide veliku šansu.
"Prerađivači će dobiti otvaranje tržišta, mogućnost povećanja plasmana, obima proizvodnje, verovatno i bolje cene na ino tržištu, ali će zato u problemu najviše biti bazični proizvođači", kaže Siniša Grozdanović, mlekara Gadžin Han.
Udruživanje i zajednička ulaganja jedan je od načina da mali farmeri opstanu. Drugi je uvećanje stada i proizvodnje mleka, kako bi se ulaganje brže isplatilo. U oba slučaja podrška je neophodna.
"Na tom putu će im pomoći Ministarstvo poljoprivrede koje kroz svoje programe sagledava upravo prilagođavanje tim standardima. Isto tako, Gradska uprava za poljoprivredu kroz projekte beskamatnog kreditiranja, kroz subvencije", kaže Saša Stoiljković, načelnik Gradske uprave za poljoprivredu.
I neki prerađivači mleka spremni su da ulože sredstva kako bi njihovi kooperanti opstali i čak uvećali proizvodnju. Iskustva Bugarske iz perioda usaglašavanja sa evropskim propisima ukazuju na slične probleme.
"Najveći problem su sredstva, jer je izmeštanje farme skupo, kao i nova oprema. Povoljno je što kod vas farmeri uglavnom sami proizvode stočnu hranu, pa na tome dosta štede", kaže Julija Grigorova iz Bugarske.
Većina farmera za sada prati edukacije i traži najpovoljnije rešenje.
rts.nis@rts.rs
+381 18 236 588
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар