Читај ми!

Lovište na Čemerniku osvojilo i umetnike

Planina Čemernik je bogata raznovrsnim i retkim biljnim svetom. Idelan je za razvoj stočarstva, ali je i stanište divljači. Lovište "Valmište" jedno od 144 u sistemu JP "Srbija šume" je posebno. Posećuju ga domaći i lovci iz inostranstva, a itekako je privlačno i za umetnike.

Na 410 hektara prostire se lovište Valmište, vlasništvo Javnog preduzeća "Srbija šume" sa najvećom nadmorskom visinom i najatraktivnijim prirodnim ambijentom u Srbiji. Idelano stanište za evropskog jelena i divlje svinje.

Mali Čemernik nalazi se na 1.440 metara nadmorske visine, a do Valmišta od Crne Trave stiže se samo terenskim vozilom. Izgleda kao carstvo šume kojom gospodari bukva, a tu su i četinari, breze i nepregledni pašnjaci.

Na svakom koraku je lekovito bilje. Čemerika, kažu, nije lekovita, ali je po njoj planina dobila ime. Na Valmištu ima 300 potoka i izvora, a stručnjaci su utvrdili da je voda ovde izuzetnog kvaliteta.

"Lovište je ograđeno i u perspektivi je da se jelenska divljač kada dostigne neki određeni nivo pusti slobodno u prirodu. To je jedan od planova Vlade Republike Srbije", kaže Vladimir Mitrović, upravnik lovišta.

Zimi dolaze lovci, a ovog leta u lovačkoj kući gostuje jedanaestoro slikara sa juga Srbije. Čemernik ih je, kažu, na prvi pogled osvojio. Nadahnuto svoje utiske prenose na platno.

"Zaista ovde imamo neki poseban mir dok radimo i koji nas stimuliše", kaže Marko Milović iz Niša.

Igor Krstić iz Pirota dodaje da je ovo jedinstveni rezervat prirode koji je vrlo inspirativan za umetnike.

Sa Kukavice likovna kolonija "Skobaljić grad" koju 11 godina organizuje Dom kulture u Vučju preselila se na Čemernik. Uslovi su, kažu, više nego odlični.

Bratislav Anđelković, urednik likovnog programa kaže da su se ove godine opredelili za mlađe slikare kojima je potreban prostor da nađu sebe i prikažu se.

"Mislim da smo napravili pun pogodak", kaže Anđelković.

Možda će Vamište postati stalna slikarska naseobina na njihovo veliko zadovoljstvo, jer ovo prirodno bogatstvo se, kako tvrde, teško napušta.

rts.leskovac@rts.rs
+381 16 242-131

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 27. април 2025.
12° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом