Читај ми!

Lažni "kosili" opasan po zdravlje

Na tržištu Makedonije, Bosne i Hercegovine i Srbije pre izvesnog vremena pojavio se lažni "kosili" dečji šampon, po kojem je leskovačka Hemijska industrija Nevena prepoznatljiva više od pola veka. Leskovačka "Nevena" pokrenula je sudski spor za zaštitu svog brenda.

Najpre na tržištu Mekadonije, a potom i u Bosni i Hercegovini i Srbiji, pojavio se lažni "kosili" šampon. Taj šampon je opasan po zdravlje, a nanosi veliku štetu leskovačkoj fabrici.

Iako je ambalaža skoro poptuno ista, osim natpisa na poleđini, razlika između "kosilija" koji proizvodi Nevena i onog koji se pojavio prvo na tržištu Makedonije, a zatim u Bosni i Hercegovini i Srbiji, prilikom upotrebe je očigledna.

Stručnjaci leskovačke hemijske industrije posebno ističu da je proizvod koji je zvanično registrovan u makedonskom Državnom zavodu za intelektualnu svojinu nebezbedan i opasan po zdravlje.

"Po mirisu se oseća da u lažnom Kosiliju ima formalina koji je izuzetno kancerogen. Za razliku od proizvođača iz Makedonije, Nevena radi po strogim standardima, već više od pola veka", naglašava Igor Stanišić tehnolog u kontroli kvaliteta.

Hemijska industrija "Nevena" je nosilac licence Kosilija za područje bivše Jugoslavije još od kraja sedamdesetih godina, a ugovor sa švajcarskom kompanijom "Grete" verifikovan je 2005. godine.

Rukovodstvo Nevene je, kako je RTS-u rekao Miljan Miljković, generalni direktor i zastupnik državnog kapitala, pokrenulo sudski spor sa kompanijom "Fobas" iz Makedonije čiji je vlasnik Albanac, a spor protiv Državnog zavoda za zaštitu intelektualne svojne u Makedoniji pokrenula je i advokatska kancelarija švajcarskog Gretea jer, kako kaže, postoje najave da bi u ovoj bivšoj jugoslvenskoj republici mogli da se registruju i drugi lažni proizvodi Nevene.

"Danas se mesečno proizvede 50 tona kosilija i ova situacija može da nam nanese veliku štetu, ne samo za prodaju ovog već i drugih proizvoda Nevene", kaže Tatjana Ilić, direktorka proizvodnje.

Od 2010. godine, Nevena je posle neuspešne privatizacije u procesu restrukturiranja. Proizvodnja se polako obnavlja. Trenutno radi 115 radnika, a uskoro će, osim kozmetičkih preparata, početi i proizvodnja paste za zube.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 29. мај 2025.
18° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом