Читај ми!

Roboti u industriji

Željko Krstivojević, inženjer elektrotehnike iz Valjeva, među prvima u Srbiji, je pre pet godina, počeo da se bavi industrijskim robotima. U njegovoj firmi radi svega sedam ljudi, a robotima snabdevaju sve zemlje u okruženju i severnu Grčku.

Primena robota u industrijskoj proizvodnji kod nas još nije uzela maha, a tome, verovatno, doprinose i predrasude da roboti ljudima ugrožavaju radna mesta. Mala valjevska firma "Robotakt" među pionirima je u razvoju robotike u Srbiji, a plasira ih u zemlje u okruženju i severnu Grčku.

Jedan robot vari metalne konstrukcije za nameštaj, a drugi pakuje proizvode farmaceutske industrije. Valjevski stručnjaci male firme "Robotakt" osmislili su i robot koji u proizvodnji stilskog nameštaja radi duborez.

Na japanske ili zapadnoevropske robote sa instaliranim operativnim sistemom, u Valjevu se montira dodatna oprema i ono što mašinu čini "pametnom" - aplikativni softver.

Industrijskim robotima Željko Krstivojević, diplomirani inženjer elektrotehnike i osnivač "Robotakta", bavi se pet godina. Stručno se usavršavao u Nemačkoj i Sloveniji.

Krstivojević kaže da nema razloga da se ljudi plaše mašina, jer im mašine pomažu da budu produktivniji i kvalitetniji u svakom smislu.

On je napravio i robot za demontažu neeksplodiranih ubojnih sredstava. Aplikativni softver za, bez sumnje, humanu mašinu, Krstivojević je razvio sa Tehničko-remontnim zavodom iz Kragujevca. Nema namenske industrije u svetu koja je ne bi primenila.

Đorđe Makević, robot programer u firmi "Robotakt" kaže da je kod svakog programa najteži početak, jer je potrebno vreme kako bi se savladao sistem.

Automatizacija proizvodnje, pre svega u konzumnoj industriji, trend je i u Srbiji, mada predrasuda da će roboti ugroziti ljudima radna mesta, kažu, još ima.

Број коментара 6

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 12. мај 2025.
10° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом