Samo Titov put spasava Pendarovskog, Severna Makedonija spremna za izbore odluke
Kandidatkinja opozicionog VMRO-DPMNE Gordana Siljanovska Davkova osvojila je dvostruko više glasova od favorita vladajućih socijal-demokrata Steve Pendarovskog u prvom krugu predsedničkih izbora u Svernoj Makedoniji, čime je postavljena scenografija za konačni obračun ove dve stranke, posle kojeg će biti određena politička budućnost ove zemlje. Tenzije i među vodećim strankama makedonskih Albanaca, pošto koalicija VLEN posle bezmalo četvrt veka želi da preuzme dominantnu ulogu iz ruku partije Alija Ahmetija.

Pristalice VMRO-DPMNE i albanske Demokratske unije za integracije, svaki na svoj način, prodefilovali su ulicama Skoplja slaveći rezultate predsedničkih kandidata Gordane Siljanovske Davkove i Bujara Osmanija, koji su u predigri parlamentarnih izbora prosto oduvali protivkandidate iz redova SDSM-a i VLEN-a.
Odmah po objavljivanju prvih rezultata, pristalice VMRO-DPMNE su se, uz zvuke makedonske himne, okupili na gradskom trgu u Skoplju, slaveći ubedljivu pobedu kadnidatkinje svoje stranke, koja joj, suštinski, garantuje pobedu i u drugom krugu izbora, koji se, paralelno sa parlamentarnim, održavaju za dve sedmice.
"Nemam reči da izrazim zahvalnost, malo se i stidim, što je toliko veliki broj ljudi ovako reagovao. Ali znam da ću uraditi ono što sam obećala", rekla je Siljanovska Davkova.
SDSM se nada "Titovom sindromu"
Razlika između Siljanovske Davkove i Pendarovskog je oko 160.000 glasova, što je druga najveća razlika u istoriji predsedničkih izbora u Severnoj Makedoniji, još od 1994. godine kada je "otac nacije" Kiro Gligorov imao bezmalo 700.000 glasova više od kandidata VMRO-DPMNE-a Ljubiše Georgievskog.
Tito Petkovski, iz SDSM-a, jedini je kandidat koji nije uspeo da dobar rezultat potvrdi u drugom krugu izbora, pošto je Boris Trajkovski 1999. godine uspeo da 120.000 glasova minusa iz prvog kruga pretvori u ubedljivu pobedu.
"Nema predaje i ne želim da pokažem malodušnost jer se tako ne osećam u ovom trenutku", rekao je predsednik Severne Makedonije, čije je razočarenje, u prilično pustom sedištu SDSM-a, podelio i lider stranke Dimitar Kovačevski.
"Ovo je težak udar za evropsku perspektivu, ali nije kasno da se promeni pravac. Odustajanje, za nas, nije opcija i nećemo se odreći evropske budućnosti", rekao je makedonski premijer.
Slavlje VMRO-DPMNE i DUI
U trenutku dok je VMRO-DPMNE slavio u centru grada, sa druge strane Vardara pristalice Demokratske unije za integracije Alija Ahmetija su se sa bakljama u rukama uputile ka štabu rivalske koalicije VLEN (Vredi), čiji su čelnici prethodno napustili prostorije.
I VMRO-DPMNE i DUI očekuju da će za dve nedelje, u drugom krugu predsedničkih i na parlamentarnim izborima, potvrditi jučerašnje rezultate i pobediti direktne rivale na makedonskoj političkoj sceni.
U slučaju VMRO-DPMNE, to znači da će Siljanovska Davkova zameniti Pendarovskog na prilično protokolarnom mestu predsednika države, dok ta stranka očekuje da će u Sobranju osvojiti 61 od 120 poslaničkih mesta i još jednom vratiti SDSM u poziciju u kojem se ta stranka nalazila odmah posle glasanja 2006. godine, kada je na čelo vlade dospeo Nikola Gruevski, dok su se socijal-demokrate praktično raspale.
Gužva na albanskoj političkoj sceni
Jednako dramatična očekivanja su i među albanskim partijama, jer je koalicija VLEN, sastavljena od otpadnika iz redova Ahmetijeve stranke, Alijanse za Albance, Pokreta Vesa, Demokratskog pokreta i makedonske podružnice pokreta Samoopredeljenje Aljbina Kurtija, prilično ambiciozno pokrenula kampanju za preuzimanje glavne uloge iz ruku DUI-ja, koji je na vlasti još od izbora 2002. godine, kada su Ahmetijevi gerilci prekomandovani u politiku.
Bujar Osmani, kandidat Ahmetijeve stranke je u prvom krugu predsedničkih izbora osvojio oko 13 odsto glasova, ili tri više od protivkandidata Arbena Taravarija, što je pristalice Demokratske unije za integracije navelo na zaključak da će ta partija zadržati dominaciju na albanskoj političkoj sceni i nakon parlamentarnih izbora.
Makedonski Albanci, generalno, prilično su nezainteresovani za ishod predsedničkih izbora, pošto već godinama insistiraju da izbor prvog treba da se preseli u Sobranje, nakon čega bi bila otvorena vrata da Albanac bude izabran za predsednika.
Računice, pozivi, strepnje
Albanci iz Severne Makedonije, nisu priznavali prethodnika Steve Pendarovskog, Đorđa Ivanova za predsednika države zbog niza kontroverznih izjava.
Ipak, lider VMRO-DPMNE, Hristijan Mickoski je, odmah posle slavlja u Skoplju, rekao da je razgovarao sa predsedničkim kandidatom albanskog opozicionog bloka, Arbenom Taravarijem "kako bi mu čestitao na rezultatima i budućoj vladi".
"Da ne dozvolimo da DUI učini nešto što niko ne želi, a to je dobar rezultat", rekao je Mickoski.
Taravari se nije izjašnjavao o poruci VMRO-DPMNE, ali je jedan od lidera koalicije VLEN pozvao rivalsku albansku stranku da se spremi za poraz na parlamentarnim izborima, koji se održavaju 8. maja.
Ukoliko na glasanju za dve sedmice budu ponovljeni jučerašnji rezultati, nije jedna stranka neće moći samostalno da formira vladu, jer će stranci Hristijana Mickoskog nedostajati osam glasova do većine u Sobranju.
Od izbora 2002. godine, održani u sklopu Ohridskog sporazuma kojim je završen konflikt u Severnoj Makedoniji, manjinski partner svake vlade bila je najsnažnija albanska stranka, odnosno DUI.
S obzirom da ubedljiv rezultat Gordane Siljanovske Davkove, VMRO-DPMNE mahom duguje ozbiljnim problemima u koje su zapale makedonske evrointegracije, teško je pretpostaviti koja bi se od albanskih stranaka mogla uključiti u budući vladajuću koaliciju.
Neuspeh prilikom formiranja vlade, neminovno, uvukao bi ovu državu u novu političku krizu, koja bi dodatno iskomplikovala ionako složen put Skoplja ka Briselu.
U predizbornoj trci, jedno istraživanje javnog mnenja pokazalo se inidkativnim, pošto je pokazalo da je oko 70 odsto stanovnika Severne Makedonije nezadovoljno pravcem kojim ide ova država. Jednako je, kako se čini, značajna i dilema da li je VMRO-DPMNE politička snaga koja zemlju može da izvuče iz krize.
Коментари