Читај ми!

Obeležena 81. godišnjica bitke na Kozari

Ceremonija zajedničkog obeležavanja 81. godišnjice Bitke na Kozari, Vlade Republike Srpske i Vlade Republike Srbije, održana je u Nacionalnom parku "Mrakovica“ kod Prijedora u Republici Srpskoj.

Bitka na Kozari počela je 10. juna 1942. godine i trajala je 27 dana. U šumama krvlju natopljene planine skrivao se i osmogodišnji Mile Vukmirović. Preživeo je i Kozaru i Jasenovac, ali mnogi iz njegove porodice nisu.

 "Dve familije, i očeva i mamina, preko 18 članova uže porodice. Imam dva brata ovde na spomeniku – Miloš i Đurđo. Za njih znamo grobnice", kaže Mile Novaković.

Bitka na Kozari simbol je stradanja i otpora srpskog naroda u borbi protiv nacista i ustaša, u kojoj je ubijeno 40.000 civila, a 68.000 je zarobljeno i odvedeno u logore, među kojima više od 23.000 dece.

"Tri i po hiljade boraca iz Drugog krajiškog odreda pružilo je snažan otpor daleko daleko nadmoćnijoj vojsci. Inače, odnos je bio devet prema jedan i njih 1.700 je ovde izgubilo život", ukazao je profesor istorije Vitomir Stanković.

Na centralno spomen-obeležje na Mrakovici, povodom obeležavanja 81. godišnjice od Bitke na Kozari položili su vence i cveće zvaničnici Republike Srpske i Republike Srbije, predstavnici gradova i opština, delegacije i predstavnici SUBNOR-a, organizacija poteklih iz Odbrambeno-otadžbinskog rata, udruženja za negovanje tradicija Srbije i Srpske i odali počast stradalima na Kozari u Drugom svetskom ratu.

"Teško je govoriti o pobjedi u kojoj nestane pola naroda, radovati se životu je ključno pitanje našeg opstanka. Ali uzmimo da je to što smo preživeli i to što se okupljamo ovde dokaz da oni nisu pobjedili. Jer nisu pobili sve naše pretke i nisu uspjeli u svojoj namjeri da nestanemo sa ovih prostora", rekao je predsednik Republike Srpske Milorad Dodik.

Državni sekretar Ministarstva za rad i boračka pitanja Mile Karanović rekao je da prisustvo najviših zvaničnika Republike Srbije i Republike Srpske snažno svedoči o bliskoj vezi, prijateljstvu i podršci.

"Danas smo zajedno, kao jedan narod, kako bismo se sećali ovih hrabrih vojnika i civila koji su se hrabro suprotstavili okupatorskim snagama, neustrašivo braneći svoju slobodu i dostojanstvo", naveo je Karanović.

U memorijalnom kompleksu o poginulima na Kozari svedoče dokumenta u muzeju. Na memorijalnom zidu ispisana su imena boraca Drugog svetskog rata, a spomenik je podignut 1972. godine.

понедељак, 05. мај 2025.
17° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом