Читај ми!

Gradiška, obeleženo 27 godina od egzodusa Srba iz Zapadne Slavonije

Služenjem liturgije i parastosa u Hramu Pokrova Presvete Bogorodice za 1.241 stradalog Srbina u Zapadnoj Slavoniji od 1991. do 1995. godine u Gradišci je obeleženo 27 godina od egzodusa srpskog stanovništva sa područja zapadnoslavonskih opština u hrvatskoj akciji "Bljesak".

Kod spomenika stradalim Srbima zapadne Slavonije u Gradišci služen je pomen i položeni su venci i cveće.

Obeležavanju je prisustvovala predsednica Republike Srpske Željka Cvijanović.

Istakla je da je sudbina srpskog stanovništva, koje je preživelo egzodus sa područja zapadnoslavonskih opština u hrvatskoj akciji "Bljesak" opomena institucijama Srpske da beskompromisno čuvaju slobodu za koju se narod izborio, kao i da budućnost kojoj se teži nikada ne sme biti popločana zaboravom.

Napomenula je da to nije bila klasična vojna operacija, niti frontovska bitka suprotstavljenih armija.

"Riječ je bila o napadu na teritoriju pod zaštitom snaga UN, kršenju svih relevantnih međunarodnih konvencija i običaja ratovanja. Riječ je bila o brutalnom etničkom čišćenju civilnog stanovništva sa njegovih vijekovnih ognjišta", navela je Cvijanovićeva.

Podsetila je da je nebranjenu teritoriju za samo 36 sati prinudno napustilo više od 15.000 Srba, a da su 283 osobe ubijene ili nestale.

"Za nepuna dva dana akcije stradalo je više od stotinu civila, a među njima 44 žene i dvanaestor dece", navela je predsednica Republike Srpske.

Prema njenoj oceni, o varvarskom i genocidnom karakteru operacije "Bljesak" najslikovitije govori podatak da je najveći broj civila stradao prilikom bombardovanja izbegličkih kolona od hrvatskih snaga.

Cvijanovićeva je rekla da su mnogi od tih unesrećenih ljudi iz nepregledne izbegličke kolone pronašli svoj novi dom u Republici Srpskoj.

"Njihova sudbina naša je opomena da beskompromisno čuvamo slobodu za koju smo se izborili, ne uskraćujući je nikome drugom. Njihova bol dio je našeg kolektivnog sjećanja i zato ćemo se uvijek zajednički okupljati kako bismo odali počast žrtvama", poručila je Cvijanovićeva.

Istakla je da budućnost kojoj se teži nikada ne sme biti popločana zaboravom, već sećanjem i poštovanjem prema stradalim sunarodnicima.

Tokom akcije hrvatske vojske i policije "Bljesak" od 1. do 4. maja 1995. godine poginulo je dvesta šezdeset troje Srba, od kojih 107 civila, a 15.000 ih je proterano.

Na području zapadne Slavonije, prema popisu iz 1991. godine, živela je 121.000 Srba, a danas ih je manje od 10.000.

Za zločine u akciji "Bljesak" i druge zločine nad Srbima u zapadnoj Slavoniji niko nije osuđen.

уторак, 30. април 2024.
16° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво