четвртак, 08.12.2016, 17:20 -> 18:03
Извор: Танјуг
Kritike i osude BiH na račun hrvatske predsednice
Odnosi Zagreba i Sarajeva su ponovo problematizovani izjavom hrvatske predsednice Kolinde Grabar Kitarović da je BiH uzrok nestabilnosti u regionu nakon što su se u tu državu vratile hiljade boraca koji su ratovali na strani ID-a. Njenu izjavu kao netačnu odbacili su ministar bezbednosti Dragan Mektić i član Predsedništva BiH Bakir Izetbegović.
Ovo je drugi put za manje od mesec dana da se na relaciji Zagreb-Sarajevo šalju poruke kritika i optužbi. Prvi put je to bilo nakon što je u Orašju, u BiH, uhapšena grupa hrvatskih državljana osumnjičenih za ratni zločin nad srpskim civilima.
U međuvremenu oni su pušteni da se brane sa slobode, uz određene bezbednosne mere.
Povodom izjave Grabar Kitarovićeve je u Sarajevu održana javna tribina pod nazivom "Hrvatska politika prema BiH", za koju je vladalo veliko interesovanje, a kojoj je prisustvovao i ambasador Hrvatske u Sarajevu Ivan del Vekio.
Del Vekio je tom prilikom izjavio da zvanični Zagreb poštuje BiH u njenom punom teritorijalnom integritetu, kao i njene evroatlantske integracije.
Podsetio je da je Hrvatska potpisnica Dejtonskog mirovnog sporazuma i da zato podržava BiH na njenom putu ka EU, kao i da će to činiti i ubuduće.
Del Vekio je rekao da se u Sarajevu oseća sigurno i da bi bilo nepošteno kada to ne bi rekao.
Ambasador je, međutim, iznoseći svoje lično mišljenje rekao da bi dogovor oko novog izbornog zakona rešio jako puno problema u njenom funkcionisanju.
Ugledni hrvatski novinar i teolog Drago Pilsel, glavni urednik portala Autograf, je za sarajevski Avaz rekao da smatra da je neophodno spustiti loptu na teren i baviti se činjenicama.
Kaže da Hrvati, Bošnjaci i Srbi, gde god da žive, moraju da počiste najpre ispred svog praga, posebno kada je reč o ratnim i drugim zločinima.
"Ja u ovim situacijama uvek navodim reči hrvatskih biskupa predvođenih pokojnim kardinalom Franjom Kuharićem iz pisma povodom 50. godišnjice završetka Drugog svetskoga rata (1. maj 1995): 'Nije glavna težina pitanja u tome kako žaliti žrtve vlastite zajednice i kako prepoznati krivicu druge zajednice. Hrvati i Srbi, katolici i pravoslavni, muslimani i drugi pred težim su moralnim pitanjem: kako žaliti žrtve druge zajednice, kako priznati krivicu u vlastitoj zajednici? A zatim: kako okajati krivicu, kako zadobiti oprost od Boga i ljudi, mir savesti i pomirenje među ljudima i narodima?'", rekao je Pilsel.
Povodom izjave Grabar Kitarović oglasio se danas i lider Bosanskohercegovačke patriotske stranke i bivši komandant tzv. Armije BiH Sefer Halilović.
Njegova stranka smatra, naime, da bi, ako predsednica Hrvatske smatra BiH leglom terorista i nesigurnom zemljom, bilo dobro da iz nje povuče sve hrvatske firme.
"To smatramo odgovornim potezom predsednice Grabar-Kitarović te ukoliko taj potez ne povuče, tada ćemo njenu izjavu smatrati neozbiljnom što predsednik jedne države sebi ne bi smeo da dopusti", stoji u saopštenju te stranke.
Predsedavajući Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH Sefer Džeferović je poručio da su BiH i Hrvatska prijateljske zemlje i da bi zvaničnici obeju država morali dobro da razmisle kakve izjave i poruke šalju.
"Kada predsednik da izjavu i ukaže na stanje u drugoj zemlji, onda to izaziva raspravu i nije slučajno. Sada iščitavamo šta je htela reći Kolinda Grabar-Kitarović. Ne znamo šta je pozadina, ali te izjave su neodmerene i uvredljive za BiH", rekao je Džaferović.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар