Читај ми!

Slučaj "ćirilica" pred papom

Zbog negativnog stava kardinala Josipa Bozanića i nekoliko biskupa o dvojezičnim tablama u Vukovaru, predstavnici nevladinog sektora u Hrvatskoj uputili pismo papi Franji. Javna obraćanja crkvenih dostojnika nimalo ne doprinose pomirenju, već vode produbljivanju sukoba, ističe se u pismu.

Predstavnici nevladinog sektora u Hrvatskoj uputili su pismo papi Franji u kome su izrazili zabrinutost zbog stavova kardinala Josipa Bozanića i nekoliko biskupa o dvojezičnim tablama u Vukovaru, javili su hrvatski mediji.

U pismu poglavaru Rimokatoličke crkve ističe se da su kardinal Bozanić i nekoliko biskupa javno iskazali protivljenje dvojezičnosti u Vukovaru.

"Pri tome su u javnim obraćanjima korišćene sintagme koje nimalo ne doprinose miru i pomirenju, već vode produbljivanju sukoba", navodi se u pismu.

Civilni sektor moli papu da hrvatskom društvu, a posebno hrvatskim biskupima, uputi poruku hrišćanske nade i mira.

Viši savetnik u udruženju GONG (hrvatska verzija CeSid-a) Marina Škrabalo navela je da je pismo motivisano dugogodišnjim praćenjem poruka koje se odnose na niz sve glasnijih činova nasilja usmerenih na Srbe u Hrvatskoj.

Škrabalo je rekla da iz crkvenih krugova ne postoje inicijative ka pomirenju i dijalogu.

Zagrebački nadbiskup kardinal Josip Bozanić podržao je nastojanja veteranskih udruženja u Vukovaru da se taj grad proglasi mestom posebnog pijeteta i da se izuzme iz primene Ustavnog zakona, kojim je definisano uvođenje ćirilice u javnu upotrebu.

"U Vukovaru nisu na prvom mestu oni koji su razarali, nego oni koji su čuvali i gradili. Branioci Vukovara danas uočavaju da se posebnost Vukovara želi da se izbriše", rekao je ranije Bozanić.

Od septembra kada je počelo postavljanje dvojezičnih tabli u Vukovaru, zabeleženo je više incidenata u kojima su ratni veterani uklanjali i lomili te table.

Vukovarski veterani okupljeni oko "Štaba za odbranu hrvatskog Vukovara" žestoko se protive uvođenju dvojezičnosti, a na njihovu i inicijativu Hrvatske demokratske zajednice gradske vlasti Vukovara su nedavno izmenile Statut grada. Tim izmenama Vukovar je proglašen gradom posebnog pijeteta, a ćirilica je, iako je to suprotno Ustavnom zakonu, proglašena nepožljenom.

Srbi u Vukovaru su bili protiv takve odluke, pa su zaštitu zatražili u Ustavnom sudu.

Srbi u Vukovaru su pravo na ćirilicu stekli nakon objavljivanja rezultata popisa stanovništva iz 2011. godine, koji je pokazao da u tom gradu živi više od 35 odsto građana srpske nacionalnosti, što vukovarski branitelji ne priznaju.

Број коментара 12

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 12. мај 2025.
12° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом