Читај ми!

RAT U UKRAJINI

Završeni razgovori u Beloj kući – Tramp: Organizujem sastanak Putina i Zelenskog

Rat u Ukrajini – 1.272. dan. Američki predsednik Donald Tramp sastao se u Beloj kući sa ukrajinskim predsednikom Volodimirom Zelenskim i grupom evropskih lidera, uključujući i generalnog sekretara NATO-a. Tramp je poručio da je ruski predsednik Vladimir Putin već prihvatio bezbednosne garancije za Ukrajinu, kao i da je ostvaren značajan napredak i da je na pomolu dogovor o gotovo svim bezbednosnim pitanjima. Na društvenim mrežama je poručio da organizuje sastanak Zelenskog i Putina. Zelenski navodi da Kijev podržava ideju o diplomatskom rešenju konflikta, kao i plan o trilateralnom sastanku sa Vašingtonom i Moskvom. Francuski predsednik traži evropsko mesto za pregovaračkim stolom. Pohvale za učinjeno stižu od Merca, Rutea, Starmera...

Завршени разговори у Белој кући – Трамп: Организујем састанак Путина и Зеленског Завршени разговори у Белој кући – Трамп: Организујем састанак Путина и Зеленског

Ruske oružane snage sprečile su napad ukrajinskog drona na Smolensku nuklearnu elektranu i uništile skladišta operativno-taktičkih raketa "sapsan" i više ukrajinskih vojnih objekata. 

Sa druge strane, ukrajinske vlasti tvrde da je Rusija izvela napad balističkom raketom "iskander-M" i lansirala 60 bespilotnih letelica, od kojih je 40 oboreno. Prema navodima ukrajinskog Ratnog vazduhoplovstva, balistička raketa, kao i 20 dronova, pogodili su ciljeve u Harkovskoj, Donjeckoj i Dnjepropetrovskoj oblasti.

Dok se rat u Ukrajini nastavlja, na diplomatskom planu intenziviraju se pregovori o trajnom rešenju sukoba. Posle samita Rusije i SAD na Aljasci, predsednik Ukrajine Volodimir Zelenski dolazi u Belu kuću, gde će se sastati s američkim predsednikom Donaldom Trampom i evropskim liderima, predvođenim predsednicom Evropske komisije Ursulom fon der Lajen.

Nakon razgovora sa Vladimirom Putinom, Tramp želi da preskoči fazu primirja i odmah pređe na postizanje trajnog mirovnog sporazuma. Međutim, Kijev i dalje insistira na uspostavljanju prekida vatre kao preduslovu za sve dalje pregovore – što otežava diplomatske napore.

U Briselu, tokom sastanka "Koalicije voljnih", Zelenski je ponovio da rusko odbijanje primirja značajno otežava proces približavanja miru. U razgovoru sa predsednicom Evropske komisije Ursulom fon der Lajen, poručio je da je podrška Evrope ključna i da je neophodno očuvanje jedinstva kakvo je postojalo 2022. godine.

Ukrajinski predsednik je takođe naglasio da osnov za mirovne pregovore treba da budu postojeće linije fronta, uz podsećanje da Ustav Ukrajine ne dozvoljava predaju teritorija.

Podršku Kijevu potvrđuje i Francuska, koja odbacuje ideju demilitarizacije i ističe da samo snažna ukrajinska vojska može biti garant mira i odbrane evropskih vrednosti.

четвртак, 21. август 2025.
23° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом