Читај ми!

Partnerski dil SAD i Ukrajine – ekonomski sporazum od strateškog značaja

Sjedinjene Američke Države i Ukrajina potpisale su u sredu Sporazum o ekonomskom partnerstvu koji Vašingtonu daje pristup ukrajinskim prirodnim resursima, retkim mineralima koji se koriste u visokoj tehnologiji, u zamenu za uspostavljanje investicionog fonda u Ukrajini. Direktor Instituta za evropske studije Slobodan Zečević ocenjuje da je sporazum pozitivan za Ukrajinu, dok Petar Donić iz "Novog trećeg puta" kaže za RTS da su danas minerali značajniji i od nafte.

Profesor Zečević ocenjuje da je Ukrajina zadovoljnija sporazumom sa SAD i da su dobro pregovarali.

"Tramp je tvrdio da će da im uzme sve i da će da eksploatiše, dobro su pregovarali. Mislim da su se nekako izvukli i sad će zajedno da ulažu u eksploataciju", rekao je Zečević.

Petar Donić takođe navodi da je dogovor sa SAD pozitivan za Ukrajinu.

"Ukrajina je, kao zemlja koja je napadnuta, u vrlo nepovoljnoj poziciji. Ima dosta razrušene infrastrukture. Kao i svaka ratna zemlja treba puno da uloži kako bi se vratila na prethodno stanje. Ovaj dil je partnerski, kao što smo videli, 50-50 odsto u investicijama, 50-50 odsto u eksploataciji profita. To nije moralo tako da se desi, ali je vrlo dobro ispregovarano", istakao je Donić.

Donić je rekao da je sada Ukrajina ekonomski vezana za Ameriku, što dugoročno njima može značiti i u kontekstu odbrane.

"Tramp je u početku rekao ne, da neće davati nikakve vojne garancije. On ima karakterističan stil komunikacije i njegova administracija, za razliku od Bajdenove, ima drugačiji stil u pregovaranju i u iznošenju svoje spoljnopolitičke strategije. Ide se sa visokim ulozima, komunicira se nekoliko poruka u paraleli, da bi se protivnik zavarao. Na kraju su oni postigli neku vrstu dogovora i čak sada Tramp polako zaokreće ploču, kaže uopšte nije isključeno da ćemo možda i braniti te rudnike", naveo je Donić.

Pogled uperen u Rusiju

Zečević ocenjuje da Rusija sigurno nije mnogo zadovoljna u ovoj situaciji.

"Putin je na neki način bacio rukavicu u lice Zapadu. Oni su ratovali u raznim delovima sveta i dobijali navodno te ratove, rušili režime i modelirali međunarodne odnose. Putin je prvi predsednik koji je uspeo da se usprotivi, naišli su na jedan zid. Oni su mislili da Ukrajinu uključe u NATO, eventualno čak i da obore ruski režim, i to im sada nije uspelo. Rusija verovatno nije zadovoljna sad u ovom trenutku, zato što ipak ona gubi jedan dobar deo Ukrajine, po ovom sporazumu", istakao je Zečević i dodao da čeka na reakciju Rusije u vezi sa mirovnim sporazumom.

Ističući važnost minerala u Ukrajini, Donić navodi da su oni značajniji i od nafte, kako ih neki ljudi ocenjuju.

"Nafta je energent, ima i alternativa za energente, dok sa druge strane za digitalnu ekonomiju, za sve što čini moderan svet, a tek će ga činiti u narednim decenijama uz veštačku inteligenciju daju minerali. Te sirovine, kao što su kobalt, nikl, litijum i ostali minerali koji su neophodni za stvaranje čipova i baterija, vrlo su retke i ne nalaze se na previše mesta. U tom kontekstu Kina ima 63 odsto globalnog rudarenja i 85 odsto globalne prerade. Svi koji nisu Kina, a to su Zapad, Evropa, Amerika ili bilo koji treći igrač, moraju da gledaju gde će da nađu te sirovine. Ne za naredne dve-tri godine, nego za narednih 20, 30 i 40 godina", istakao je Donić.

Ceo razgovor možete pogledati u video-zapisu na početku teksta...

недеља, 04. мај 2025.
18° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом