недеља, 10.07.2011, 07:30 -> 07:50
Prizren nada za povratnike
Srbi, izbegli iz Prizrena, polako se vraćaju u taj grad, pošto se privodi kraju izgradnja njihovih porušenih kuća. Povratnici se okupljaju u hramu Cvetog Đorđa jednom nedeljno.
U Prizrenu je pre sukoba na Kosovu živelo 8.000 Srba. Tokom poslednje decenije u tom gradu ostalo ih je svega nekoliko desetina, ali sada neki od izbeglih počinju da se vraćaju.
Završava se gradnja njihovih kuća, porušenih nakon sukoba na Kosovu i u martovskom nasilju 2004. godine. Povratak u Prizren je prvi povratak Srba u neku gradsku sredinu na Kosovu.
Povratnici i oni koji su ostali da žive u Prizrenu se jednom nedeljno obavezno okupljaju. Mesto je obnovljeni pravoslavni hram Svetog Đorđa, u kome je sveštenik sa porodicom. Povratnici u njemu vide oslonac i podršku.
"Velika je podrška što je crkva otvorena. Imamo gde da odemo, družimo se sa ocem Slobodanom. To nam je sve mnogo korisno", kaže Radmila Gadžić.
Kosovske institucije za povratnike završavaju deset kuća u starom delu Prizrena. Povratnici su, međutim, tek delimično zadovoljni.
"Jedini problem koji nas sve muči jesu unutrašnji zidovi i unutrašnja kapija", rekao je Dragoljub Bendžarević. Jela Bedžarević ima problema sa strujomerom.
"Već su iščupali strujomer, na njemu sada nema poklopca. Ne može se bez ograde, moramo da budemo sigurni, da možemo mirno da spavamo", rekla je Jela.
"Kuća izgleda stvarno lepo, ali je mala. Iz šale kažem da sam dobila polusobni stan. Imam samo kuhinju i dečiju sobu, ništa više", istakla je Radmila Gadžić.
Supružnici Bendžarević se kreću Prizrenom, odlaze u trgovinu.
"Što se tiče bivših komšija, raspoloženje je dobro. Oni koje smo poznavali su srećni što se vraćamo, pozdravljaju nas. Ima i onih koje ne znamo, pa nas čudno gledaju kad govorimo srpski, ali na njih ne obraćamo pažnju", dodala je Jela Bendžarević.
Povratnici se nadaju dolasku novih. U Prizrenu je obnovljeno nekoliko pravoslavnih crkava, a očekuje se i završetak obnove Bogoslovije i dolazak prvih polaznika. Ako ništa drugo, oni bi promenili starosnu strukturu nekoliko desetina Srba u Prizrenu.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 3
Пошаљи коментар