недеља, 26.09.2010, 08:01 -> 13:21
Srbi na Kosovu ponovo bez telefona
"Telekom Kosova" i pripadnici albanske specijalne policije uništili opremu "Telekoma Srbije" na centralnom Kosmetu. Meštani sprečili demontiranje predajnika na lokaciji Kurilovo u opštini Zubin Potok na severu Kosova.
Osamdeset hiljada Srba na Centralnom Kosovu, Kosovskom pomoravlju i Štrpcu od jutros su bez signala mobilne telefonije "Telekoma Srbije", a Kosovsko pomoravlje nema ni fiksnu telefoniju. Bez signala MTS-a ostala je i Metohija jer je isključen i predajnik u Goraždevcu.
Radnici "Telekom Kosova" i pripadnici albanske specijalne policije Rosa uništili su bazne stanice mobilne telefonije "Telekoma Srbije" u Gračanici, Štrpcu, Koretištu u Kosovskom pomoravlju i Vitomirci kod Peći.
Domovi zdravlja u selima oko Gračanice su ostali i bez signala fiksne telefonije, čime je i onemogućena i komunikacija sa službom hitne pomoći.
Radnici "Telekom Kosova" sa jakim snagama albanske policije krenuli su prema lokaciji Kurilovo u opštini Zubin Potok, na severu Kosova, ali su ih u demontiranju predajnika sprečili meštani. Na severu Kosova radi i fiksna i mobilna telefonija.
U opštini Zubin Potok u selu Dren zbog isključenja operatora protestovalo je nekoliko stotina Srba. Protest je završen posle dogovora kosovske policije i Kfora sa učesnicima protesta, a trenutno su pojačane snage Euleksa i Kfora.
Portparol Euleksa Hans Kristijan-Klasing je rekao za agenciju Beta da akcija isključivanja predajnika nije u nadležnosti Euleksa i da ne može da je komentariše, ali da je stav Euleksa da "komercijalna pitanja ne treba politizovati".
Od jutros na telefone nije bilo moguće dobiti i manastir Pećku Patrijaršiju gde će se za nedelju dana, 3.oktobra, obaviti svečani čin ustoličenja srpskog patrijarha Irineja.
Predstavnici srpske opštine Peć navode da je isključenjem predajnika u Goraždevcu prekinut jedini komunikacioni kanal sa ostalim delom Srbije.
Koordinator tehnike "Telekoma Srbije" za Kosovo i Metohiju Ilija Ivanović rekao je da su u jutros u 6.05 časova, jake policijske snage uništile opremu "Telekoma Srbije" na centralnom Kosovu, Kosovskom pomoravlju i Štrpcu.
"Sa ovim činom i silom koju su upotrebili Albanci, izvršen je veliki pritisak na preostale Srbe tako da su tri velike srpske enklave u ovom trenutku bez signala mobilne telefonije, a u delu Kosovskog pomoravlja je uništena i fiksna telefonija", rekao je Ivanović.
Iz "Telekoma Srbije" poručuju da nasilna akcija nad opremom telefonije na Kosmetu pokazuje "koliko je veliki problem onih koji su u Prištini poželeli da hitno prodaju takozvanu Poštu i Telekom Kosova, uključujući i otetu imovinu Telekoma Srbija, koja im ne pripada".
"Telekom Srbija" ističe da neće napustiti svoje korisnike i zaposlene na Kosovu i Metohiji, "kao što to nije učinjeno ni 1999. godine, niti marta 2004. godine, niti ovog proleća".
Kompanija saopštava da će potencijalne investitore i investicione banke upozoriti da ne kupuju Pošte i Telekom Kosova, jer je reč o spornoj imovini. Krajem avgusta, preko londonskog Fajnenšel tajmsa, mogući kupci već su upozoreni da je reč o imovini koja je oteta od "Telekoma Srbije".
Reagovanja na dešavanja na Kosmetu
Eparhija Raško-prizrenska i kosovsko-metohijska je saopštila da uništavanjem baznih stanica "Telekoma Srbije" na Kosovu prištinske vlasti šalju nedvosmislenu poruku srpskom narodu da nije dobrodošao u pokrajini. Eparhija je apelovala na međunarodne predstavnike da zaustave tu nehumanu akciju.
Državni sekretar u Ministarstvu za Kosovo i Metohiju Oliver Ivanović izjavio je da akcija isključenja signala srpskih operatera mobilne i fiksne telefonije u pokrajini destabilizuje srpsku zajednicu i da može dovesti u pitanje početak pregovora o Kosovu i Metohiji.
Ivanović je rekao da Albanci nisu sami krenuli u onesposobljavanje predajnika srpskih operatera telefonije na Kosovu i Metohiji i da za to imaju podršku dela međunarodne zajednice koji nije zainteresovan da dođe do početka dijaloga Beograd-Priština.
Srpska napredna stranka osudila je događaje na Kosmetu i pozvala predstavnike države da ne podležu pritiscima i da reaguju na pristojan i civilizovan način.
Član Glavnog odbora naprednjaka Nikola Šuvaković rekao je da se radi o grubim oblicima pritiska na ljude, čija su osnovna i ljudska prava ugrožena, čime albansko rukovodstvo u Prištini pokazuje da ne bira sredstva kada je u pitanju ostvarenje ciljeva koje su zacrtali.
Portparol Demokratske stranke Srbije Petar Petković kaže da ta stranka najoštrije osuđuje "vandalski čin albanskih secesionista".
"Ovo varvarstvo, koje je direktno odobreno iz Prištine, najbolji je pokazatelj da se na tlu južne srpske pokrajine pokušava da uspostavi lažna i destruktivna država Kosovo", ocenio je Petković.
Prema njegovoj oceni, rušenje najvitalnijih komunikacijskih objekta ima za cilj etnički čisto Kosovo i pokazuje "kako Hašim Tači zapravo vidi dijalog sa Beogradom".
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 33
Пошаљи коментар