четвртак, 11.06.2009, 08:00 -> 22:35
Završena rasprava o komunalnoj policiji
Poslanici Skupštine Srbije završili su danas načelnu raspravu o Predlogu zakona o komunalnoj policiji i Predlogu zakona o udruženjima.
Poslanici Skupštine Srbije završili su načelnu raspravu o Predlogu zakona o komunalnoj policiji, a rad će nastaviti sutra razmatranjem Predloga zakona o elektronskom dokumentu.
Poslanici vladajućih stranaka podržali su u raspravi uvođenje komunalne policije, dok su predstavnici opozicije kritikovali zakon dovodeći u pitanje njegove efekte za građane, finansiranje te službe kao i ovlašćenja, posebno za upotrebu sile.
Ministar državne uprave i lokalne samouprave Milan Marković rekao je da će uvođenje komunalne policije u gradove doprineti boljem rešavanju komunalnih problema i menjati Srbiju nabolje.
Obrazlažući Predlog zakona o komunalnoj polciji u Skupštini Srbije, Marković je naveo da će komunalna policija biti na usluzi građanima i rešavati probleme koji im svakodnevno "zagorčavaju" život, kao što je buka iz kafića, nepropisno šetanje pasa, nesavesno ponašanje u saobraćaju ili narušavanje čistoće javnih površina.
U predloženim rešenjima primenjen je koncept komunalne policije koji je primeren našim uslovima i mogućnostima, a novina je i formiranje posebne uprave komunalne policije u gradovima, istakao je Marković.
Prema njegovim rečima, predviđeno je da na 5.000 stanovnika bude jedan pripadnik komunalne policije
Pripadnici komunalne policije imaće i mogućnost da u izuzetnim situacijama primene silu, nosiće uniformu, pendrek i lisice i imaće svoja vozila i čamce.
Uvođenje komunalne policije i njeno delovanje na ulicama gradova Srbije treba da doprinese sprečavanju prekršaja komunalnog reda i većoj zaštiti ljudi i imovine, uključujući i preduzimanje hitnih mera ili spasavanja.
Komunalna policija će preduzimati hitne mere zaštite životne sredine, zaštite od elementarnih i drugih nepogoda, zaštite od požara i druge zaštite iz nadležnosti grada, a ukoliko ne bude u mogućosti da izvrši svoje obaveze, pomoć će joj pružiti policija.
Predlog zakona o udruženjima
Tokom načelnog pretresa Predloga zakona o udruženjima vladajuće stranke najavile podršku, dok su poslanici opozicionih stranaka uglavnom nezadovoljni predloženim rešenjima.
Demokratska stranka Srbije je podnela 28 amandmana na taj predlog zakona, posebno ukazujući na činjenicu da njime nisu predviđeni mehanizmi za zaštitu maloletnika od eventualne zloupotrebe prilikom osnivanja udruženja.
Ministar Marković istakao je da se predloženim zakonom o udruženjima u potpunosti liberalizuje sistem udruživanja građana i uspostavlja jasna kontrola nad radom tih udruženja.
Obrazlažući taj Predlog zakona u Skupštini Srbije, Marković je rekao da je to peti predlog zakona o udruženjima od 2000. godine, te da će njim "pokušati da se sloboda udruživanja u Srbiji ostvari na način koji je neophodan i koji je u skladu sa standardima u razvijenim evropskim demokratijama".
Druga bitna promena je da građani udruženja ne moraju da registruju ukoliko ne žele da imaju svojstvo pravnih lica.
Nevladinih organizacija i udruženja u Srbiji ima više desetina hiljada, a usvajanje predloženog zakona pospešiće udruživanje građana, istakao je ministar Marković.
Prema njegovim rečima, predloženi zakon predviđa da nadležni državni organ ne može da ceni svrsishodnost upisa udruženja i može odbiti da registruje udruženje samo u zakonom i Ustavom predviđenim situacijama.
Udruženja, osim fizičkih i pravnih lica, mogu da osnivaju i maloletnici, a nakon usvajanja zakona postojaće samo jedan registar u Agenciji za privredne registre.
Kritike na račun Predloga
Predstavnici opozicionih stranaka izneli su niz kritika na račun Predloga zakona o udruženjima, koje se uglavnom odnose na pravo maloletnika da osnivaju udruženja građana, na način registrovanja udruženja, ali i na, kako tvrde, odredbe kojima se izjednačava status sindikata sa udruženjima građana.
U načelnoj raspravi kritike su izneli poslanici DSS, NS, SRS i "Napred Srbijo", dok su LDP i predstavnici stranaka vladajuće koalicije najavili podršku zakonu, iako su i oni izneli kritike na pojedine njegove odredbe.
Šef poslanika NS Velimir Ilić rekao je da predloženi akt nije dobar i da neće "opstati, a kao glavnu zamerku naveo je to što i maloletnici mogu da formiraju udruženja. Kritikovao je kaznene odredbe koje su, prema njegovom mišljenju, velike, kao i to što zakonom nisu regulisana donatorska sredstva udruženjima.
Slađan Mijaljević (SRS) istakao je da je predlog zakona konfuzan, navodeći da je cilj usvajanja zakona usitnjavanje sindikalnih organizacija, a samim tim i smanjenje njihovog uticaja i snage u društvu.
Poslanik DSS-a Zoran Šami rekao je da ta stranka podržava potrebu donošenja zakona o udruženjima, kao i ideju okupljanja građana po udruženjima, ali da će zbog "nekih manjkavosti Predloga" konačan stav prema tom aktu DSS doneti posle rasprave o amandmanima.
U predloženom aktu dosta "nedorečenosti"
Božidar Delić iz kluba "Napred Srbijo" naveo je da je zakon o udruženjima potreban, ali da u predloženom aktu ima dosta nedorečenosti. Kao primedbe je naveo to što u predloženom aktu nije rečeno da najmanje dva osnivača, od tri koliko zakon predviđa, moraju imati prebivalište na teritoriji Srbije, kao i to da, kada je reč o maloletnim licima, jedan od tri osnivača mora biti punoletan i poslovno sposoban.
Ivan Andrić (LDP) izneo je kritike na proces registracije udruženja, odnosno na to što je Agencija za privredne registre nadležna za vođenje registre udruženja, navodeći da bi za to trebalo da bude nadležno resorno ministarstvo.
Srđan Milivojević iz Demokratske stranke ocenio je da je predloženi akt odličan, temeljno uređen, jasan i precizan i pozvao poslanike da ga podrže.
Snežana Stojanović-Plavšić iz G17 plus smatra da je predloženi zakon nephodan, jer je dosadašnji zakonski okvir u toj oblasti zastareo i ne odgovara situaciji u nevladinom sektoru.
Saša Dujović iz poslaničke grupe SPS-JS najavio je podršku predloženom aktu, iako on, kako je istakao, ima više rešenja koja se ne mogu smatrati najboljim i koja ne mogu biti primenjiva u praksi, a posebno je kritikovao odredbu zakona kojom se, kako je ocenio, u potpunosti izjednačuje sindikate sa ostalim udruženjima građana.
Šef poslanika Partije ujedinjenih penzionera Srbije Moma Čolaković kazao je da ta stranka podržava predloženi akt, a pogotovo odredbe kojima se uređuje registracija udruženja, regulisanje njihovih aktivnosti, navodeći da je veoma dobro što se zakonom precizira finansiranje udruženja iz budžeta Republike i budžeta lokalnih samouprava.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 2
Пошаљи коментар