Читај ми!

Vučić: Odlučio sam da prisustvujem samitu EU – Zapadni Balkan u Tivtu, po podne bi trebalo da razgovaram sa Zelenskim

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je da je odlučio da prisustvuje samitu EU – Zapadni Balkan koji se početkom juna održava u Tivtu. Naveo je i da bi tokom popodneva trebalo da razgovara telefonom sa predsednikom Ukrajine Volodimirom Zelenskim. Istakao je da je njegova predstojeća poseta Kini jedna od najvažnijih.

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da je, posle razgovora sa predsednicom Evropske komisije Ursulom fon der Lajen, odlučio da prisustvuje samitu Evropska unija – Zapadni Balkan u Tivtu početkom juna.

Vučić je novinarima u Palati Srbija rekao da bi tokom popodneva trebalo da razgovara telefonom sa ukrajinskim predsednikom Volodimirom Zelenskim.

"U posetu Srbiji dolazi Antonio Kosta"

Vučić je najavio i da će narednih dana imati još diplomatskih aktivnosti, a da, kada se vrati iz Kine, u posetu Srbiji će doći predsednik Evropskog saveta Antonio Kosta.

Predsednik Vučić je rekao da će tokom posete Narodnoj Republici Kini, koja je planirana od 24. do 28. maja, imati razgovore sa predstavnicima oko 20 kompanija kao i da veruje da će biti potpisano više od 30 sporazuma u različitim sferama društvenog života, a da bi mogao da se dogovori i o nivou investicija u vrednosti od oko milijardu evra.

"Prestojeća poseta Kini jedna od najvažnijih"

Istakao je da je njegova predstojeća poseta Kini jedna od najvažnijih i da se nada da će obavestiti građane Srbije o važnim rezultatima koje će u razgovorima sa predsednikom Si Đinpingom ostvariti.

Naveo je da je danas imao veoma bitan sastanak sa ambasadorom Kine Li Mingom, sa kojim je razgovarao o pripremi posete Kini.

"Ja bih rekao iz mog ugla i onoga što znam da je već pripremljeno, da je to verovatno najvažnija poseta koju smo imali do sada. I verujem i nadam se da ćemo uspešno predstavljati našu zemlju i da ćemo obavestiti građane Srbije o važnim rezultatima koje ćemo u razgovorima sa predsednikom Narodne Republike Kine, Si Đinpingom, ostvariti", poručio je predsednik.

Izrazio je uverenje i da će, kada se vrati u Srbiju, moći da kaže da je potpisano više od 30 sporazuma u različitim sferama društvenog života.

"Da to bude nešto što je potpuno spektakularno, što nikada nigde do sada nismo uradili, ali da ćemo se vratiti i sa konkretnim komercijalnim ugovorima za različite kompanije i verujem da taj nivo investicija unapred, dogovoren i potpisan, može da bude čak i oko milijardu evra. Ako se sa tim vratimo, onda su to fantastični rezultati, ako to uspemo", istakao je Vučić.

Rekao je da su do sada predložena 31 ili 32 razgovora sa kineskim kompanijama.

"Za mene je nemoguće da postignem sve, ali ću pokušati da postignem razgovore sa 20 kompanija, ali sa 31 – nemoguće je da sve stignemo, ali to su divne vesti za nas i to vam govori koliki je interes kineskih kompanija", naglasio je Vučić.

Naveo je i da je danas ambasadoru Li Mingu rekao za šta će sve zamoliti predsednika Kine Si Đinpinga, dodajući da se tiče najmodernijih tehnologija, veštačke inteligencije i robota.

"Uzeo sam i citat predsednika Sija sa naših poslednjih razgovora koje smo imali prethodne godine, i verujem da ćemo naići na razumevanje i na veliku podršku Narodne Republike Kine. O svemu ćemo razgovarati i imaću veliku čast da govorim i na Univerzitetu Đinghua, gde su najmoćniji svetski lideri govorili", precizirao je on.

Predsednik je najavio da će tamo na drugačiji način govoriti o politici i geopolitici, i dodao da veruje da će se to dopasti i studentima i ostalima koji će imati prilike da ga slušaju.

"Očekujem da krajem juna ili početkom jula bude otvorena fabrika robota u Šapcu"

Druga važna stvar, kako je ocenio je da očekuje da krajem juna, početkom jula bude otvorena fabrika robota u Šapcu, sa preko 200 zaposlenih, ali na kvalitativno višem nivou od svega do sada što je rađeno u Srbiji.

Odgovarajući na pitanje novinara da prokomentariše posete predsednika SAD Donalda Trampa i predsednika Rusije Vladimir Putin, Kini, njihove dogovore i sastanke sa Si Đinpingom, Vučić je naveo da Kina postaje gravitacioni centar i faktor stabilnosti u svetu, faktor ozbiljnosti, odgovornosti i da je dobro da su poruke predsednika Trampa bile ozbiljne.

"Ono što smo mi analizirali i što radimo, Amerikanci i Kinezi su formirali, to bih nazvao kao dva mešovita komiteta, dve komisije su napravili umesto jedne, ukazujući na to koliki je značaj Narodne Republike Kine. Mi smo suviše mali, mi imamo svoj mešoviti komitet sa Kinom da bismo tražili dva takva komiteta", naveo je Vučić.

"Hiljadu godina razgovora bolje nego jedan dan ratovanja"

Povodom navoda medija da se razmatraju kandidati za potencijalne pregovarače sa Rusijom za mirovne pregovore o Ukrajini, Vučić je rekao da se raduje razgovorima, jer je hiljadu godina razgovora bolje nego jedan dan ratovanja.

Vučić je, odgovarajući na pitanje novinara da prokomentariše navode medija da će ministri spoljnih poslova EU uskoro razmatrati potencijalne pregovarače sa Rusijom i kako komentariše kao kandidate Angelu Merkel, Marija Dragija i Aleka Stuba, rekao da to pokazuje sve naše slabosti kao kontinenta, jer je već pet godina prošlo od početka rata, a niko se nije setio da je razumno i racionalno voditi dijalog.

"Kada sam pre godinu dana boravio u Moskvi, samo što me nisu linčovali neki govoreći šta ću ja u Moskvi, pa ću ja njih uskoro da pitam, izgleda, a šta ćete vi sad u Moskvi, a i obrnuto. Kada bih razgovarao sa nekima iz Evrope, ljutili bi se neki drugi pa bi me pitali: 'Što razgovaraš?' Ali sad mogu da razgovaraju", ukazao je Vučić.

Predsednik Srbije se novinarima obratio nakon skupa povodom obeležavanja 15. godišnjice programa "Svet u Srbiji".

"Veze Srbije sa Afrikom i Azijom drevne i duboke"

Vučić je na tom skupu naveo da su veze Srbije sa Afrikom i Azijom "drevne i duboke, zasnovane na zajedničkim vrednostima", dodajući da su strani studenti koji studiraju u Srbiji "dobrodošli da budu volonteri na izložbi Ekspo".

"Srbija ponosno stoji uz slobodarske afričke narode", rekao je Vučić i naglasio da je svako od studenata u Srbiju doneo priču o svom narodu, zemlji i porodici, što je moćnije od svih podela koje svet poznaje.

"Za nas su različitosti bogatstvo i time se ponosimo", rekao je Vučić, dodajući da su strani studenti most saradnje i neko ko doprinosi ubrzanom razvoju Srbije.

Vučić je izneo nadu da će pre kraja predsedničkog mandata biti u prilici da napravi afričku i azijsku turneju.

"Svima su usta puna solidarnosti i ljudskih prava, a nikad manje solidarnosti i poštovanja običaja drugih ljudi nije bilo", ocenio je Vučić i kao primer navodi da je morao da lično interveniše da bi jedan vrtić na severu zemlje počeo da radi ili da bi na jugu jedna žena sa hidžabom imala pravo da radi.

Dodao je da su to stvari sa kojima se suočavamo u eri socijalnih mreža, kada razumevanje, dijalog, pristojan razgovor ne postoje.

Naveo je da Srbija kao mala zemlja smatra da je velika snaga u malim i zemljama srednje veličine, pre svega u Ujedinjenim nacijama i u drugim forumima.

"Siguran sam da je Afrika kontinent budućnosti i da zajedno možemo mnogo da učinimo", rekao je Vučić.

Studenti, učesnici programa "Svet u Srbiji", pitali su Vučića o mogućnosti volontiranja na specijalizovanoj izložbi Ekspo 2027, na šta je on odgovorio da je moguće da se za 15 dana volontiranja, tokom četiri meseca koliko traje manifestacija, dobijaju "nekakvi bodovi".

"Dobrodošli ste da budete na Ekspu i mislim da će to biti dobro iskustvo za vas", rekao je Vučić.

Ministar prosvete Dejan Vuk Stanković objasnio je da volontiranje na Ekspu u trajanju od tri nedelje studentima donosi tri ESP boda.

среда, 20. мај 2026.
17° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом