петак, 25.07.2025, 11:46 -> 15:41
Извор: Инстаграм
Vučić sa Brisom Rokfejom o zajedničkim interesima Srbije, Francuske i regiona
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić razgovarao je sa direktorom za kontinentalnu Evropu u Ministarstvu za Evropu i spoljne poslove Francuske Brisom Rokfejom o zajedničkim interesima dve zemlje i regiona i istakao da plodotvorna bilateralna saradnja i prijateljski odnosi Srbije i Francuske predstavljaju stubove naše diplomatije.
"Naglasili smo posvećenost daljem jačanju ovih veza u svim oblastima, od ekonomije do kulture, a potvrda učešća Francuske na Ekspu 2027. važan je korak u tom pravcu", napisao je Vučić na Instagramu.
Govoreći o evropskim integracijama, Vučić je istakao da su reforme koje sprovodimo ključne za budućnost Srbije.
"Francuska snažno podržava naš evropski i reformski put, a mi smo naglasili potrebu da EU ubrza integraciju Zapadnog Balkana radi dugoročne stabilnosti regiona i kontinenta u celini", naveo je predsednik Srbije.
Vučić je, kako navodi, izrazio zahvalnost Francuskoj i njenom predsedniku na posvećenosti i podršci napretku Srbije.
"Njegov angažman od suštinskog je značaja za naše zajedničke napore ka miru i prosperitetu", napisao je Vučić na Instagramu.
Petković sa Rokfejom o situaciji na KiM
Direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju dr Petar Petković u odvojenom razgovoru sa Brisom Rokfejom zahvalio je na jučerašnjem saopštenju Ministarstva spoljnih poslova Francuske u kome se traži da se odmah oslobodi Igor Popović, kao i za konstruktivnu ulogu Francuske u cilju očuvanja mira i stabilnosti na prostoru Zapadnog Balkana.
Petković je svom sagovorniku preneo da je lišavanje slobode Igora Popovića još jedan u nizu eskalatornih poteza Prištine koja svakoga dana jednostranim i protivpravnim potezima izaziva nove krize i tenzije na prostoru KiM usmerene prema srpskom narodu. Na taj način, Priština potkopava i potire sve tekovine dijaloga koji se vodi u Briselu i ruši mogućnost normalizacije odnosa sa Beogradom.
Jednostrani potezi, institucionalno nasilje, proterivanje Srba, fizički teror nad našim narodom okosnica su politike Aljbina Kurtija na Kosovu i Metohiji i izazivanje krize na severu KiM služi isključivo u svrhu maskiranja političke krize koju Kurti ima u Prištini, a koja se pojačava i sa približavanjem lokalnih izbora 12. oktobra, zaključio je direktor Kancelarije za KiM.
Коментари