Читај ми!

Borba za preostale srpske institucije na KiM, da li je rešenje u izdavanju licenci

Upadima u srpske institucije na Kosovu i Metohiji, Aljbin Kurti nastavlja sa planom etničkog čišćenja Srba, upozorava Igor Simić iz Srpske liste i poziva predstavnike Kvinte da dolaskom na sever pokrajine pošalju jasnu poruku da su potezi Prištine nedopustivi. Srpska lista će, kaže, zahtevati i od Kfora da zaštiti srpsku zajednicu. U međuvremenu, traže se rešenja za opstanak preostalih institucija, a jedno od njih bi moglo da bude dobijanje licence za rad.

Novi talas zatvaranja srpskih institucija na Kosovu i Metohiji za predstavnike Srpske liste nije iznenađenje – već samo nastavak politike Aljbina Kurtija. Iza nedavnih upada u vodovod, sportsku halu i prostorije Crvenog krsta, kažu, stoji nekoliko razloga.

"Prvi jeste ostvarenje plana etničkog čišćenja Srba i srpskog prisustva, a drugi kako bi zamaskirao neuspeh da formira skupštinu, odnosno uspostavi parlamentarnu većinu i izvrši pritisak na poslanike Srpske liste. I treći razlog koji je izuzetno važan jeste da se polako priprema za održavanje lokalnih izbora, čije se raspisivanje očekuje u narednih nekoliko nedelja", rekao je predstavnik Srpske liste Igor Simić.

Da li je rešenje u licencama

Život institucija koje rade u srpskom sistemu mogao bi da se produži, veruju poznavaoci prilika.

Uslov za to je da ih kosovski sistem prepozna izdavanjem licenci, poput onih koje imaju MTS ili EPS.

Na licencu čeka Javno komunalno preduzeće u Štrpcu, koje je Priština nedavno zatvorila, pa nakon dvonedeljne blokade dopustila zaposlenima da se vrate na radna mesta.

Korist za Albance kao presudan razlog

Politikolog Ognjen Gogić ocenjuje da su presudili praktični razlozi – preduzeće pruža usluge albanskim selima, ali i ski-centru Brezovica.

"Kada je bio dijalog o dinaru, o platnom prometu, jedan od predloga je bio da se licencira Poštanska štedionica. To je srpska strana predložila kao rešenje, ali kosovska strana nije imala sluha, iako su i Albanci bili time pogođeni. Tako da je kompromis moguć, ali vrlo selektivno. Tamo gde Kosovo bude imalo interes da se tim ustanovama omogući da nastave da rade, ono će dati neku vrstu ustupka, bilo tako što će izdati licence ili tako što će da ih preuzme u kosovski pravni okvir. Tamo gde nema interesa – neće dozvoliti njihov rad", ocenjuje Gogić.

Za one koji žive na Kosovu i Metohiji, gašenje institucija znači novu realnost i novo odlaganje formiranja dugo obećavane Zajednice srpskih opština koja bi, između ostalog, trebalo da obezbedi funkcionisanje srpskih institucija.

Pogoršanje pregovaračke pozicije

Marko Milenković iz Nove društvene inicijative ukazuje da se menjanjem situacije na terenu dolazi u lošiju pregovaračku poziciju za naredni period, ali i do obesmišljavanja ZSO.

"Kroz jednostrano zauzimanje i prekid rada institucija koje rade u srpskom sistemu, obesmišljavate ceo proces integracija i stavljate srpsku zajednicu u loš položaj", objašnjava Milenković.

Obim prava Srba sve je manji zbog stava Prištine da su institucije Srbije paralelne i ilegalne. Masovno gašenje krenulo je početkom prošle godine.

петак, 23. мај 2025.
18° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом