четвртак, 15.05.2025, 17:41 -> 19:59
Извор: Танјуг
Macut: Majska skupština nas podseća da sloboda dolazi iz sabranosti
Premijer Srbije Đuro Macut izjavio je, povodom godišnjice Majske skupštine, da je predstavljala poziv na mir, dogovor i uvažavanje, i pozvao sve društvene aktere da budu sabrani oko zajedničkih ciljeva – ekonomskog i društvenog razvoja – da bi se potomcima obezbedila sigurna budućnost i sačuvala Srbija.
Đuro Macut, povodom obeležavanja skupštine na kojoj je 1848. godine proglašena Srpska Vojvodina, rekao je da Majska skupština treba da nam bude stalni podsetnik: ne samo na ono što je nekada bilo, već i na ono što moramo biti.
"Majska skupština treba da bude simbol našeg narodnog sabranja i rešenosti da budemo slobodni i svoji", poručio je premijer, istakavši da se danas sa dužnim pijetetom i poštovanjem sećamo tog značajnog događaja u novijoj istoriji srpskog naroda.
Prema njegovim rečima, u senci velikih evropskih previranja i revolucionarnih talasa, naši preci su se sabrali u Sremskim Karlovcima ne zbog konfrontacije, već radi očuvanja identiteta, slobode i sopstvenih prava.
"U vremenu buđenja naroda i nacionalnih ideja u Evropi, Srbi na ovim prostorima samo su želeli da budu uvaženi kao etnička zajednica, kao narod", naveo je premijer, dodavši da je to je bio "vapaj da Srbi budu priznati kao i ostali evropski narodi, sa svojim poreklom, istorijom i verom".
Napomenuo je da u tim izuzetno teškim trenucima, kada je izgledalo da će drugi odlučivati o našem opstanku i sudbini, Srbi severno i južno od Save i Dunava pokazali su i dokazali da postoje vrednosti koje ih sabiraju u jedno – kulturno i duhovno jedinstvo i čvrsto uverenje u pravdu.
"Jedinstvo – u korist svih"
Istakao i da Srbi, proglasivši Vojvodstvo Srbije, nisu tražili tuđe, već su branili svoje – zemlje na kojima su vekovima živeli. Taj čin je, dodaje, bio vapaj za ravnopravnošću i poziv na uvažavanje srpskih zahteva.
"Majska skupština nije bila poziv na rat, već poslednji poziv za mir, dogovor i uvažavanje", naveo je Macut i podsetio da je, umesto mira, usledio napad na Sremske Karlovce i početak herojske odbrane, koja je tražila velike žrtve, ali i izrodila primere izuzetnog junaštva i hrabrosti.
Istakao je da je žestina otpora i rešenost na slobodu bila snažan dokaz ljubavi srpskog naroda prema svom imenu i poreklu, dodajući da ta borba nosi važnu pouku za buduća pokolenja.
"Bez jedinstva nema opstanka. Niko nam sa strane neće darivati slobodu i napredak. Učeći na tom primeru, danas svedočimo najboljim mogućim srpsko-mađarskim odnosima. Danas, više nego ikad, potrebna nam je takva mudrost. Potrebno nam je sećanje – ne kao teški teret prošlosti, već kao potencijal na kome možemo graditi mostove pomirenja i saradnje", naglasio je premijer.
Macut je zaključio da nam je potrebno jedinstvo – ne protiv nekoga, već u korist svih.
"Potrebna nam je snaga da nastavimo reforme u našem društvu, da zaustavimo podele i mržnju, kako bismo sačuvali mir i suverenost", poručio je premijer.
Коментари