Читај ми!

Niški studenti: Blokiramo zgradu Osnovnog suda, protesti u Novom Sadu i Kragujevcu

Niški studenti tvrde da su blokirali zgradu Osnovnog suda u tom gradu u, kako navode, znak solidarnosti sa "novosadskim aktivistima koji su nezakonito u zatvoru". Protesti dela studenata i građana i u Novom Sadu i Kragujevcu. Nastavno-naučna veća Ekonomskog i Fakulteta organizacionih nauka u Beogradu donela su odluku o nastavku nastave, na daljinu, od 19. maja. Studenti u blokadi Ekonomskog fakulteta u Beogradu 16. maja raspravljaju o nastavku blokade. Studenti u blokadi FON-a su saopštili da su "razočarani zbog odluke NNV" i da "ona ne predstavlja stav plenuma studenata" tog fakulteta.

Niški studenti tvrde da su blokirali zgradu Osnovnog suda u Nišu, pozivajući na društvenim mrežama građane da im se "pridruže u blokadi".

Naveli su da je u pitanju "odbrana onih koji su nezakonito zatočeni", odnosno, kako navode, novosadskih aktivista, okrivljenih za navodni pokušaj rušenja ustavnog poretka Srbije – kojima je pritvor produžen za još 30 dana.

"Ovo nije samo protest, ovo je odgovor. Odgovor na nepravdu. Odbrana onih koji su nezakonito zatočeni. Novi Sade, Niš te poziva da ne ćutiš", naveli su studenti u obrazloženju odluke o blokiranju zgrade Osnovnog suda u tom gradu.

Studenti koji su u organizaciji blokade postavljaju drvene palete na ulazna vrata suda.

Saobraćaj na Sinđelićevom trgu i u širem centru Niša je obustavljen, a glavne raskrsnice obezbeđuje saobraćajna policija.

Protest ispred suda u Novom Sadu

Građani, opozicija i studenti protestvovali su ispred zgrade suda u Novom Sadu zbog toga što su novosadski aktivisti, okrivljeni za navodni pokušaj rušenja ustavnog poretka Srbije,  u pritvoru.

Studenti u blokadi iz Novog Sada krenuli peške na skup u Suboticu, sutra kreću i biciklisti. Na protest ispred suda u Novom Sadu pozvali su juče Pokret slobodnih građana, zborovi građana i studenti, koji su najavili da će, ukoliko se njihovi zahtevi ne ispune, sutra od sedam časova ponovo organizovati protest ispred suda.

Zahtevaju da se pritvorenim aktivistima odredi kućni pritvor i dodaju da bi se tako ispunilo i obrazloženje tužilaštva da im se pritvor određuje zbog bojazni da će ponoviti krivično delo.

Šestoro aktivista PSG-a i Stava nalazi se dva meseca u pritvoru na Klisi, a juče im je pritvor produžen za još 30 dana.

Zajedno sa još šestoro aktivista koji su u inostranstvu i za kojima je raspisana poternica, terete se za pripremanje dela protiv ustavnog uređenja i bezbednosti Srbije. Jedna od uhapšenih, profesorka sociologije u gimnaziji "Jovan Jovanović Zmaj" M. V., od juče štrajkuje glađu i žeđu.

Nastavno-naučna veća Ekonomskog i FON-a: Nastavak nastave od 19. maja; Studenti u blokadi FON: Nema predavanja bez naše saglasnosti

Nastavno-naučno veće Ekonomskog fakulteta Univerziteta u Beogradu odlučilo je na današnjoj sednici da se u nedelji, od 19. maja, nastave aktivnosti u okviru školske 2024/25. godine, a aktivnosti će biti realizovane na daljinu.

U saopštenju objavljenom na sajtu Fakulteta navedeno je da je u cilju zaštite prava studenata, obezbeđenja uslova za opstanak Univerziteta, kao i opstanak i autonomiju fakulteta u okviru Univerziteta, neophodno da se školska 2024/25. godina uspešno završi.

Navodi se da će aktivnosti biti biti realizovane u skladu sa odlukom Ministarstva prosvete kojom se Fakultetu odobrava organizacija nastavnih aktivnosti na daljinu dok se ne steknu uslovi za nesmetano izvođenje aktivne nastave u sedištu te ustanove.

Naglašava se da će aktivnosti biti prilagođene, kako studentima koji žele da prate nastavu u realnom vremenu po utvrđenom rasporedu časova, prvo na daljinu, a potom, kada se za to steknu uslovi, i u prostorijama fakulteta, tako i studentima koji žele da u odloženom vremenu pristupe pripremljenim nastavnim materijalima.

Nakon toga, ističe se, uslediće organizacija šest redovnih ispitnih rokova, kao i apsolventski rok.

U saopštenju, studenti se pozivaju da u punoj meri iskoriste mogućnosti za uspešan završetak tekuće školske godine, uz naglasak, da će fakultet aktivno podržavati sva rešenja kojima bi se studentima koji odluče da ne nastave sa aktivnostima u akademskoj 2024/25. godini očuvao status i prava koja proističu iz tog statusa i u narednoj školskoj godini i da je otvoren za direktan razgovor sa studentima.

Ranije danas je i Fakultet organizacionih nauka UB doneo odluku o početku nastave u asinhronom modelu od ponedeljka, 19. maja.

Studenti u blokadi Ekonomskog fakulteta saopštili su da će 16. maja raspravljati o nastavku blokade, dok su studenti u blokadi FON-a saopštili da su "duboko razočarani zbog odluke NNV". 

"Odluka je doneta krajnje netransparentno, bez konsultacija sa studentima, i mimo naše volje. Smatramo da je ovakvo delovanje u suprotnosti sa onim za šta bi trebalo da se zalaže akademska zajednica. Ova odluka nije stav studenata plenuma FON-a", navodi se u objavi na Instagram nalogu.

Ističu da "nastava neće početi bez njihove saglasnosti". 

Oba fakulteti u blokadi su od početka decembra prošle godine.

MUP: Identifikovan muškarac koji je automobilom pokušao da probije blokadu

Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova u Beogradu identifikovali su sedamdesetšestogodišnjeg muškarca koji se ranije u toku dana vozilom "pežo" nije zaustavio na uglu ulica Maksima Gorkog i Gospodara Vučića, gde su građani blokirali saobraćaj.

"Policija je obavila razgovor s njim i obavestila Drugo osnovno javno tužilaštvo, koje se izjasnilo da im se o ovom događaju dostavi izveštaj", navodi se u saopštenju policije.

Studenti krenuli peške za Suboticu

Novosadski studenti u blokadi krenuli su peške do Subotice, gde se u subotu održava protest. Plan je da tokom četiri dana pešačenja prođu kroz Rumenku, Kisač, Zmajevo, Vrbas, Feketić, Mali Iđoš, Bačku Topolu, Mali Beograd i Stari Žednik.

U Suboticu u četvrtak kreću i biciklima, a planiraju da se nakon protesta vrate u Novi Sad drugim putem, kako bi napravili krug po Vojvodini, dug oko 470 kilometara. Na putu do Subotice proći će kroz Zrenjanin, Kikindu, dok će u povratku do Novog Sada voziti preko Sombora.

Protest u Šapcu, ponovljena podrška studentskim zahtevima

U Šapcu je blokadom raskrsnice u centru grada održan protest i odata pošta nastradalima u padu nadstrešnice u Novom Sadu.

Kod biblioteke i muzeja zastali su maturanti, studenti, prosvetni radnici i građani. Šesnaestominutnom tišinom odali su poštu nastradalima u padu nadstrešnice Železničke stanice u Novom Sadu.

Krivična prijava studenata u blokadi Pravnog fakulteta u Nišu

Studenti u blokadi Pravnog fakulteta u Nišu saopštili su da su podneli krivičnu prijavu Višem javnom tužilaštvu u Nišu protiv predsednika Srbije Aleksandra Vučića i gradonačelnika Niša Dragoslava Pavlovića zbog, kako navode, "protivpravnih ponašanja nosilaca najviših državnih i lokalnih funkcija".

"Predsednik Republike Srbije Aleksandar Vučić je 17. marta neovlašćeno ušao u jedinicu intenzivne nege Univerzitetskog kliničkog centra Srbije, gde su bili zbrinuti teško povređeni pacijenti u požaru u Kočanima. Sutradan, 18. marta 2025. godine, gradonačelnik Niša Dragoslav Pavlović učinio je isto u Vojnoj bolnici u Nišu. Obe posete su organizovane u prisustvu fotografa i novinara, iako su te bolničke jedinice strogo zatvorenog tipa, a njihova privatnost i bezbednost pacijenata zaštićene i zakonom i medicinskom etikom", piše u saopštenju studenata u blokadi Pravnog fakulteta u Nišu.

Protest u Kragujevcu

Ispred zgrade Fakulteta medicinskih nauka u Kragujevcu održan je skup podrške profesoru tog fakulteta i kardiologu Univerzitetskog kliničkog centra (UKC) Vladimiru Zdravkoviću, kome je pre dva dana uručeno upozorenje pred otkaz, jer, kako su naveli organizatori protesta, "ne želi da učestvuje u farsi nazvanoj onlajn nastava medicine".

Deo studenata, profesora i građana tom prilikom blokirao je ulicu Svetozara Markovića u zoni fakulteta.

петак, 16. мај 2025.
10° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом