Blanko ostavke regulisati zakonom

"Transparentnost Srbija" predlaže da se pitanje blanko ostavki poslanika reši novim zakonom o skupštini. Kako bi se otklonila sumnja, ostavke treba potpisivati pred predsednikom parlamenta, navode u organizaciji i predlažu "sužavanje" imuniteta poslanika.

Nevladina organizacija za borbu protiv korupcije "Transparentnost Srbija" predložila je da se pitanje blanko ostavke poslanika uredi novim zakonom o skupštini, kako bi se ubuduće otklonila svaka sumnja da li je i kada predata.

Predsednik te organizacije Vladimir Goati smatra da ostavka narodnog poslanika može da bude pravno validna samo ukoliko bude potpisana pred predsednikom parlamenta ili ambasadorom Srbije, ako je poslanik u inostranstvu.

Predsednik parlamenta bi potpisom potvrdio vreme prijema i time bi bila otklonjena svaka sumnja u pogledu toga da li je i kada ostavka predata, rekao je Goati i istakao da bi poslanik morao da sačini izjavu volje kojom bi preneo pravo na podnošenje ostavke na političku stranku sa čije je liste izabran.

I ta izjava volje bi, kako je naveo, bila potpisana pred predsednikom parlamenta i nakon toga bi politička stranka mogla da je aktivira.

Iako bi ostavka bila neopoziva, "Transparentnost Srbija" predlaže da važi 180 dana, u slučaju da se promene okolnosti zbog kojih je poslanik dao ostavku, a ostavlja i mogućnost da poslanik dva dana može da razmisli nakon što se ponovo obaveže, odnosno potpiše blanko ostavku.

Suziti poslanički imunitet

Programski direktor "Transparentnosti" Nemanja Nenadić smatra da novim zakonom o skupštini može da bude poboljšano pitanje imuniteta za narodne poslanike, koji je, prema Ustavu, veoma širok.

"Predložili smo da se imunitet poslanika suzi, i to tako što bi se parlament obavezao da odobri vođenje krivičnog postupka protiv poslanika u slučajevima zloupotrebe službenog položaja, povreda zakona u vezi sa izborima i falsifikovanja službene isprave i slično", naveo je Nenadić i objasnio da je zapravo reč o delima koja su direktni ili indirektno povezana sa korupcijom.

Nenadić je precizirao da bi poslanici bili na slobodi za vreme trajanja postupka, kako bi se izbegla svaka sumnja da se na taj način doći do delovanja protiv, na primer, opozicije, tako što bi im bio proizvoljno određivan pritvor, i da se oni tako faktički spreče da učestvuju u radu skupštine.

Prema njegovim rečima, poslanici sada uživaju širok imunitet i protiv njih se ne može voditi krivični postupak za ozbiljna krivična dela, osim ako im Skupština uskrati imunitet.

Takođe, Nenadić je predložio da se poslanici zakonom o skupštini obavežu da javno obrazlažu sve svoje odluke, u vezi sa glasanjem i drugim radom u parlamentu i da na taj način pokažu veću odgovornost prema biračima.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 29. април 2025.
15° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом