Zoran Lutovac (DS) i Snežana Paunović (SPS) o podizanju cenzusa na 5 odsto

Podizanje cenzusa bila je glavna tema razgovora međustanačkog dijaloga. Zoran Lutovac, predsednik Demokratske stranke, rekao je da je protiv toga da se uoči izbora menjaju pravila. Snežana Paunović, predsednica poslaničke grupe SPS-a kaže da je važno da građani procene kome suštinski daju glas i da je opravdano vraćanje cenzusa na 5 odsto.

Od 2020. za ulazak u Skupštinu Srbije važi cenzus od 3 odsto osvojenih glasova. Međutim, sve je više onih koji zagovaraju povratak na 5 odsto, uz obrazloženje da je nizak cenzus unizio i vrednost poslaničkog mandata.

Predsednik Demokratske stranke Zoran Lutovac rekao je za RTS da su 2020. godine, kada je cenzus spuštan sa 5 na 3 odsto, bili principijelno protiv kao što su i sada.

"Ne mogu se pravila menjati u toku igre. Protiv smo toga da se uoči izbora menjaju pravila. Drugo, koji su motivi? Prošli put je cenzus smanjen da bi se razbila ideja bojkota, da bi se neke političke stranke polakomile i ušle u parlament, prešavši lakše granicu od 3 odsto", rekao je Lutovac.

Prema njegovim rečima, to nije uspelo. "Samo jedna partija je uspela da uđe u skupštinu, samo Šapić, i pokazalo se da je vrlo brzo bio integrisan u SNS", rekao je Lutovac, navodeći da je u pitanju 2020. godina.

"Nije postignut efekat da se spuštanjem cenzusa obesmisli bojkot, dobili smo jednostranačku skupštinu i ušli u apsurdnu situaciju. Trajala je kraće i pre nego što je konstituisana, predsednik Vučić je najavio da će biti novi izbori", napominje Lutovac.

Izbori se računaju kad počne kampanja, kao što je počela širom Srbije, napominje Lutovac i ponavlja da je protiv toga da se pravila menjaju  uoči izbora. 

Dodaje da su uslovi ključni razlog zašto parlament izgleda kako izgleda:

"Pitanje cenzusa je stavljeno u prvi plan iz dva razloga, da se prekrije suština onoga što bi trebalo da bude glavna tema, a to su izborni uslovi, medijske slobode, uslovi koji bi zabranili pritiske na birače, o tome treba da pričamo, ne možete graditi kuću od krova."

"Cenzus je u prvom planu jer je Aleksandar Vučić sa svojom strankom rešio da prvi novi državotvorni pokret, želi da ukrupnjava svoju političku opciju, povećanje cenzusa podstiče ukrupnjavanje, on želi da pojednostavi političku scenu Srbije, na one koji su za državu, kao što on to kaže, i one koji nisu", ističe Lutovac.

Da se uvedu demokratska pravila, kaže Lutovac dodajući da je suština u načinu kako se menja broj, ne možete u izbornoj godini da menjate pravila.

Kada bismo imali slobodne izbore, onda možemo da govorimo o 3 ili 5 odsto cenzusa, zavisi da li će biti postignut konsenzus u društvu o tome, rekao je Lutovac i dodaje da je za to da ostane kako jeste.

Snežana Paunović: Opravdani razlozi za 5 odsto cenzusa 

Predsednica poslaničke grupe Socijalističke partije Srbije Snežana Paunović kaže da je SPS za to da se cenzus vrati na 5 odsto.

"Imamo opravdane razloge, mislim da građani Srbije transparentno u ovom trenutku vide. Moramo se setiti kako smo došli do izmene izbornog zakona, na čiju inicijativu, pod kojim okolnostima, da je to bio međustranački dijalog. Govorim o pritiscima koje je Srbija imala od evroparlamentaraca, koji su došli sa ambicijom da urede ceo taj sistem kaže ona.

Da li je bojkot bio pametno rešenje, o tome imaju pravo da procenjuju kolege iz opozicije, rekla je ona.

"Da li je skupštinski saziv 2020. bio jednostranački – nije. Koliko god bilo pitko njima da na taj način karakterišu saziv, to je saziv koji je doneo ustavne promene. Ne govorimo o sazivu koji je loše napravljen, samo zato što je opozicija, procenivši svoju snagu donela odluku da bojkotuje izbore i da sebe predstavi kao žrtvu, ne znam čega", rekla je Paunovićeva.

Paunovićeva kaže "da smo 2022. imali koalicije koje su se kandidovale, uključujući koaliciju SPS-a i JS koja nije nova, ali smo imali i opozicione koalicije koje su se pravile transparentno najavljujući neke velike promene i onda smo imali ulazak u parlament i raspadanje koalicija neposredno po ulasku u parlament.

Važno je, kako kaže, da građani procene kome suštinski daju glas. "Imali smo u predfazi formiranja ovog saziva skupštine, nešto što bi se moglo zvati kolegijum, ili sastanak na dnevnom nivou, sa Dačićem, koji je završavao svoj mandat, razgovarali smo kao odgovorni ljudi, predstavnici političkih partija koje su prešle cenzus o svemu što treba uraditi a da sednice skupštine budu ono što se od njih očekuje.

Paunovićeva navodi da je šarenolik sastav parlamenta, da li svi poslanici imaju svest o tome šta znači mandat narodnog poslanika – nemaju.

Treba da edukujemo ljude šta znači mandat poslanika. Imamo ponašanja koje nije dostojnom parlamenta Srbije, ističe Paunovićeva.

"SPS može da razgovara i da pred javnost stavi otvoreno pitanje da li u odnosu na 5 odsto koliki je cenzus o kome se razgovara, da se vrati taj cenzus a za koalicije da bude i viši", zaključila je Paunovićeva.

недеља, 18. мај 2025.
9° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом