Italijanski general: Evropa kriva za raspad Jugoslavije

Posle raspada Sovjetskog Saveza i Varšavskog pakta, Zapad više nije imao neprijatelje i političarima, diplomatama i vojnicima bilo je potrebno da ga nađu – to je postala bivša Jugoslavija, ocenio je penzionisani italijanski general Bjađo di Gracija.

Da je Evropa u ono vreme bila prisutnija, shvatila bi šta se događa u Jugoslaviji, koja je suštinski uvek bila bliska zapadnom bloku, rekao je na promociji svoje knjige "Zašto je NATO bombardovao Srbiju 1999" Gracija, koji je devedesetih bio na različitim funkcijama u misijama na Balkanu.

Kako je ocenio, nekim čudom je bivša Jugoslavija u političkom smislu postala neko ko se smatra neprijateljem i može se uništiti.

Gracija je ukazao da je začuđujuća činjenica da su se republike bivše Jugoslavije "krvavo borile" da izađu iz zajedničke države i osamostalile se, da bi u sledećem trenutku tražile da uđu u Evropsku uniju.

Prema njegovom mišljenju, bilo bi, u kulturološkom smislu, mnogo logičnije da je, posle pada "gvozdene zavese", Evropa sebi privukla bivšu Jugoslaviju, a da, kada se to nije desilo, krivica pada kako na evropske, tako i na jugoslovenske političare.

Rat na Balkanu je, smatra Gracija, vođen bez ikakve logike i reda i u tom kontekstu su se dogodile mnoge stvari.

Naglasio je da je 1991. godine Nemačka "pritiskala" da se što pre prizna nezavisnost Hrvatske i Slovenije, što tada nije bilo dogovoreno na nivou zemalja Evropske zajednice.

Smatram da bez ove nemačke intervencije ne bi bilo ni raspada Jugoslavije, konstatovao je Gracija.

Dodao je da misli da je, nakon otcepljenja Hrvatske i Slovenije, bilo moguće postići dogovor o Krajini, "mada bi to išlo teško", a da bi se time izbegao i rat u Bosni i Hercegovini, u kojoj tada niko nije govorio o nezavisnosti.

Gracija je ocenio da je BiH danas čudna država, "koja živi ne zna se od čega, a njene granice su maštovite".

Napomenuo je i da misli da Kosovo uopšte nema granice i da smatra da bi za Kosovo bilo bolje da je ostalo srpska pokrajina, kao i da ne vidi budućnost ujedinjenja sa Albanijom.

Posledica rata na Balkanu i bombardovanja Srbije 1999. godine, napomenuo je Gracija, bila je ekspanzija NATO-a i kontrola ruta gasa i nafte sa istoka Evrope, kao i isprobavanja novih vojnih strategija, logistike, komunikacionih i komandnih sistema.

To je dovelo do modernizacije "ratne mašine" i NATO je dobio pravo da interveniše svuda gde "novi svetski poredak" smatra da je potrebno, da državne granice i suverenitet nisu prepreka za intervenciju, sve uz obrazloženje "to je rat", zaključio je Gracija.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 25. април 2025.
18° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом