Читај ми!

Povratak Srba na čekanju

U Prizrenu i Prištini nema napada na Srbe povratnike, ali u njima živi tek nekoliko desetina stanovnika srpske nacionalnosti. Zvaničnici zaduženi za povratak kažu da su Srbi zainteresovani da se vrate, ali da za to nema finansijske potpore.

U Prizrenu se u isto vreme sa minareta čuje poziv na molitvu i zvona sa crkve Svetog Đorđa. Sa brda iznad Prizrena sve podseća na period pre sukoba. Međutim, u naselju Potkaljaja tek se radi na tome da se makar deo tog vremena vrati.

"Pet puta sam se selila - od kuće do kuće, i tamo nemam ništa, a sad sam srećna što sam se vratila svojoj kući", kaže Jefka Ljašić.

Uslovi života, međutim, nisu primereni na svakom mestu. Deo Srba vratio se 2010. u obnovljene kuće. Neke od njih su, međutim, još prazne. Za one koji žele da se vrate prave se nove.

U gradu koji je poznat kao carska prestonica Srbe teško da možete naći. Pre sukoba je u Prizrenu živelo skoro 12.000 Srba, a danas ih je u samom gradu svega 30.

Priština prati tu tendenciju. Nekada je imala 40.000 srpskih stanovnika, danas svega 18. Najveća srpska zajednica u tom gradu je redakcija kanala RTK2, sa 90 zaposlenih.

"Uglavnom smo svi smešteni negde sa strane. Svi smo iz različitih delova Kosova. Malo nas živi u Prištini, ja živim u Gračanici. Ovo je mešovita sredina, imamo kolege Albance, Bošnjake i Rome", kaže Siniša Kostić iz RTK.

Televizijski kanal na srpskom jeziku postoji godinu i po. "Što se tiče običnih ljudi do njih lako dođemo, i Albanci, i Srbi, i ostali žele da pričaju za naš program, ali do zvaničnika nije tako jednostavno doći", kaže Marko Lekić iz RTK.

Izgleda da ni zvaničnicima nije lako da dođu jedni do drugih. Da li zbog institucionalne, ili finansijske krize u Prištini, povratak Srba je na čekanju.

Kosovski ministar za zajednice i povratak Dalibor Jevtić kaže da je 30 porodica spremno da se vrati na Kosmet koliko sutra, ali da nema dovoljno sredstava da taj proces započne.

"Radi se o porodicama koje žele da se vrate u Istok i centralno Kosovo, u opštinu Gračanica. Ja sam zahtevao dodatna sredstva od predsednika vlade, ali nisam dobio odgovor", kaže Jevtić.

Oko 40.000 Srba podnelo je zahtev da im se vrati imovina koja je, kako kažu, uzurpirana na Kosovu i Metohiji. Međutim, zvaničnici zaduženi za povratak kažu da će im, imajući u vidu budžet, za to biti potrebna decenija.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 12. мај 2025.
10° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом