Читај ми!

Skupština o obezbeđenju i detektivima

Poslanici republičkog parlamenta završili načelnu raspravu o detektivima i privatnom obezbeđenju. Predlozi zakona predviđaju da oni koji žele tim poslovima da se bave moraju dobiti licencu, a uvodi se i stroža kontrola njihovog rada, rekao ministar policije Ivica Dačić.

19.25 - Završena načelna rasprava o detektivima i privatnom obezbeđenju. Sednica će biti nastavljena u utorak u 10 sati.

10.35 - Ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić obrazlaže predloge zakona o detektivskoj delatnosti i privatnom obezbeđenju. 

10.30 - Počela sednica Skupštine Srbije.

Premijer Srbije i ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić rekao je, na kraju objedinjene rasprave o predloženim zakonima o detektivskoj delatnosti i privatnom obezbeđenju, da je cilj da te službe budu profesionalne i odgovorne u sistemu nacionalne bezbednosti.

Dačić je istakao, takođe, da te službe treba da imaju iste obaveze kao i državni sektor bezbednosti, kao što je, na primer, obaveza čuvanja tajne.

On se zahvalio poslanicima srpskog parlamenta na konstruktivnoj raspravi o predloženim zakonima o detektivskoj delatnosti i o privatnom obezbeđenju.

"Trudili smo se da ovoj temi pristupimo bez političkih uticaja, a u narednih nekoliko dana ćemo se izjasniti o amandmanima, neke smo, možda i polovinu prihvatiti i neki od njih su vezani za ključne teme, kao što je pitanje kalibra pištolja", rekao je Dačić, završavajući načelnu raspravu o tim zakonskim predlozima.

Dačić je danas u parlamentu rekao da u firmama koje se bave privatnim obezbeđenjem u Srbiji radi oko 50.000 naoružanih ljudi i da je zato potrebno tu oblast bolje pravno urediti radi sprečavanja zloupotreba.

On je istakao da tržište privatnog obezbeđenja u Srbiji vredi 150 miliona evra i da je u toj oblasti registrovano 3.000 firmi, ali da se ne zna koliko njih radi.

"Pravna neuređenost oblasti privatnog obezbeđenja dovela je do čestih prekoračenja ovlašćenja (zaposlenih u firmama za privatno obezbeđenje)", rekao je Dačić i ocenio da je to u javnosti stvorilo loš odnos prema svim firmama koje se bave tom delatnošću.

Predlozi zakona o privatnom obezbeđenju i o detektivskoj delatnosti predviđaju da oni koji žele tim poslovima da se bave moraju dobiti licencu za obavljanje tih poslova, a uvodi se i stroža kontrola njihovog rada, rekao je Dačić.

Na ta dva predložena zakona poslanici su podneli oko 100 amandmana od kojih će, kako je najavljeno iz MUP-a, polovina najverovatnije biti prihvaćena. U Srbiji ne postoje tačni podaci o brojkama u sektoru privatnog obezbeđenja, a procene su da se broj zaposlenih kreće od 25.000 do 60.000 ljudi.

Namera zakonodavaca je, kako se precizira u Predlogu zakona, da građanima i organizacijama pored redovne sudske zaštite omogući korišćenje alternativne zaštite, detektivskih usluga, ali na legalan i legitiman način i u skladu sa poštovanjem demokratskih dostignuća.

Poslanici Skupštine uglavnom su podržali predložene zakone, uz zajedničku ocenu da je u poslednje vreme došlo do porasta nasilja na ulicama i sportskim priredbama.

Poslanik vladajuće SPS-a Đorđe Milićević rekao je da su do sada ove dve oblasti bile neregulisane i da je vreme da Srbija dobije kvalitnetne zakone kojim će regulisati ove izuzetno značajne i važne oblasti. 

Poslanica LDP-a Judita Popović založila se da se političari povuku iz upravnih odbora sportskih društava i upitala Dačića kako to da propušta da da konkretan i jasan odgovor šta treba uraditi da bi se nekontrolisana spirala nasilja konačno zaustavila.

Poslanik SDPS-a Meho Omerović istakao je osetljivost predloženih zakona jer se njima uređuje i privatno-javna oblast i naglasio da će poslanici SDPS-a glasati za predložene zakone.

I poslanici DSS-a se slažu da je bezbednost građana ugrožena, a kao primer Dejan Mihajlov je naveo nasilja na fudbalskim stadionima i u školama. Prema njegovim rečima, Predlog zakona o privatnom obezbeđenju prilično dobro uređuje tu oblast, ali je loše to što se ne vidi kako će MUP kontrolisati rad firmi za privatno obezbeđenje.

Premijer je rekao da je, kada je reč o navijačima, to široka priča, ali ne i tema sednice. 

Dačić: Ne uvode se paralelne policijske strukture

Ivica Dačić je rekao da se usvajanjem zakona o privatnom obezbeđenju ne prave paralelne policijske strukture, a da će biti prihvaćen predlog opozicije da se sprovede odgovarajuća bezbednosna provera budućih zaposlenih.

Dačić je polemisao sa šefom poslaničkog kluba Demokratske stranke (DS) Borislavom Stefanovićem, koji je rekao da mu se "čini da će agencije biti legalizovana baza za ljude sa kriminalnom prošlošću".

"Plaši nas da se prave paralelne parapolicijske strukture", rekao je šef demokrata u parlamentu i zamolio premijera da usvoji amandmane kojima će to biti sprečeno, kao i amandmane kojima bi bilo ispravljeno da agenciju za privatno obezbeđenje mogu da osnuju i lica sa kriminalnim dosijeima.

Dačić je rekao da su zakonopisci napisali ono što je jedino moguće po važećem pravnom sistemu, da se kroz odgovarajuće provere utvrdi da li lice ima uslove da bude to što hoće i da drugih mogućnosti provere nema.

Šef demokrata je rekao i da se predloženim zakonom privatnim agencijama daje mogućnost da sprovode istražne radnje, omogućava se nošenja oružja, praćenje svim dostupnim sredstvima, provere identiteta i zadržavanja lica, upotreba fizičke sile.

Dačić je predstavio i četiri međunarodna sporazuma o potvrđivanju Sporazuma između Švajcarske Konfederacije i Austrije o osnivanju i radu Međunarodnog centra za razvoj migracione politike, o potvrđivanju Sporazuma između Vlade Srbije i Vlade Crne Gore o readmisiji lica čiji je ulazak ili boravak nezaknit.

Ministar je predstavio i predlog zakona o potvrđivanju Sporazuma između Vlade Srbije i Vlade Makedonije o policijskoj saradnji i potvrđivanju Sporazuma između Vlade Srbije i Vijeća ministara Bosne i Hercegovine o predaji i prihvatu lica čiji je ulazak i boravak nezakonit.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 20. мај 2025.
11° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом