Читај ми!

Klina, obnavljanje života na ruševinama

Iako ih nije mnogo, kosmetski Srbi, uspeli su delimično da obnove život na ruševinama u selima oko Kline u Metohiji. Obnovljene kuće nisu ni nalik onima koje su ostavili 1999. godine, ali su, kažu, ipak dom.

Koliko je snage i truda potrebno da se izbegli kosmetski Srbi vrate na svoju dedovinu, najbolje znaju povratnici na području Metohije. Iako ih nije mnogo, uspeli su delimično da obnove život na ruševinama u selima oko Kline.

Kuće koje su im obnovljene prethodnih godina, daleko su od onih koje su ostavili 1999. godine, ali ipak su, kažu, dom.

Porodica Lopaćanin vratila se u selo Klinavac pre sedam godina. Kažu da su uložili mnogo truda da bi oživeli imanje.

"Nisam hteo da sedim skrštenih ruku, počeo sam da radim. I ove godine zasejao sam više hektara pod pšenicom", rekao je Slobodan Lopaćanin iz sela Klinavac.

U Klini, u Metohiji, u 17 sela živi nešto više od 1.500 Srba. Plodna metohijska zemlja i dalje je, kažu, u većinskom vlasništvu Srba, koji uglavnom žive od poljoprivrede.

Svi su vlasnici po nekoliko hektara zemlje. Ni oni koji se još nisu vratili ne prodaju svoja imanja. Na svoje se vraćaju i mladi bračni parovi poput Mikića iz Vidanja. Miroslavljeva supruga Jelena na Kosovo i Metohiju došla je iz Podgorice.

"Kada sam došla bio mi je sve čudno, nisam razumela jezik, sad sam navikla", kaže Jelena Mikić.

Njen suprug Miroslav kaže da vidi koliko utiče na njegove roditelje to što je sa detetom u selu.

Međutim, i dalje nema potpune slobode kretanja, na stalnom su oprezu. Nataša Dašić iz sela Rudice kaže da se kreću ali samo preko dana.

U samoj Klini danas živi samo nekoliko Srba. Njihove interese u opštini zastupa dvoje povratnika iz okolnih sela.

"Trudimo se da vratimo što više povratnika, i što je važnije da ih zadržimo. Dosta njih hoće da se vrati, čekamo sredstva iz Evropske zajednice da počne izgradnja kuća", rekla je Silvija Rašković iz sela Duge Njive.

Svaka vest iz Brisela tamo se pažljivo sluša. Strepe kako će se na terenu sprovesti ono što je do sada dogovoreno. Mnogo je otvorenih pitanja, ali i nade da će se uvažiti i pravo srpskog naroda na povratak i bezbedan život na Kosovu i Metohiji.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 06. мај 2025.
16° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом