четвртак, 20.09.2012, 07:30 -> 18:03
Selaković u Beču
Zaustavljanje sistemske korupcije mora biti prioritet Ministarstva pravde i Vlade Srbije, poručio Nikola Selaković na skupu ministara Saveta Evrope u Beču. Ministar pravde i državne uprave Srbije potpisao 4. dodatni protokol Evropske konvencije o ekstradiciji.
Ministar pravde Srbije Nikola Selaković izjavio je da zaustavljanje sistemske korupcije, koja je prodrla u sve sfere života, mora biti prioritet Ministarstva pravde i Vlade Srbije.
"Rešenje može i mora da se traži u sistemskoj borbi i stvaranju efikasnih mehanizama za suzbijanje korupcije", rekao je Selaković agenciji Beta.
Selaković u Beču učestvuje na Konvenciji ministara Saveta Evrope, gde je potpisao dodatni protokol Evropske konvencije o ekstradiciji, kojim se obezbeđuje osnova za jednostavnije procedure ekstradicije.
Tim protokolom obezbeđuje se osnova za jednostavnije procedure ekstradicije i izmenjuju i dopunjuju brojne odredbe Konvencije sa ciljem prilagođavanja savremenim potrebama.
"To je jedan u nizu koraka koji će Srbiju približiti evropskim standardima koje zastupa Savet Evrope, najstarija evropska institucija zadužena za zaštitu i očuvanje ljudskih prava", rekao je Selaković.
Evropska konvencija o ekstradiciji iz 1978. godine, do danas je dopunjena sa tri dodatna protokola. Potpisivanje 4. dodatnog protokola uz Evropsku konvenciju o ekstradiciji, Srbiji će omogućiti znatno pojednostavljenje postupka izručenja optuženih i okrivljenih sa zemljama članicama ove konvencije.
S obzirom na rešenja iz Protokola, koja predviđaju korišćenje savremenih sredstava komunikacije u postupku izručenja, otvara se mogućnost vansudskog rešavanja sporova. U Protokolu se nalaze i smernice za pojednostavljenje procedure tranzita.
Ministar Selaković 4. dodatni protokol potpisao je na marginama 31. Ministarske konferencije Saveta Evrope.
"Čast mi je da u ime Republike Srbije mogu da potpišem 4. dodatni protokol na konvenciju o ekstradiciji SE. To je jedna izuzetno bitna konvencija koja ovim protokolom omogućuje i ruci srpske pravde da ne postoji nedohvatljivi kriminalac za nju", rekao je Selaković Tanjugu.
Unapređenje procesa ekstradicije
Selaković je istakao da se time unapređuje ekstradicija osuđenih i okrivljenih osoba.
Prema njegovim rečima, samo pristupanje protokolu čini još jedan korak bliže Srbiju EU i čvrstim evropskim vrednostima, na prvom mestu zaštite ljudskih prava, na kojima je formiran SE.
Glavna tema konferencije je borba protiv korupcije i nasilja, a biće govora i o problemu maloletničkog kriminaliteta i specifičnosti slučajeva kada su maloletnici oštećeni izvršenjem krivičnog dela.
Otvarajući konferenciju, ministarka pravosuđa Austrije Beatriks Karl ocenila je da se borba protiv korupcije mora voditi odlučno i jedinstveno, jer je poverenje stanovnika i kompanija u politiku i institucije jedno od najvažnijih elemenata demokratskog društva.
Karlova je na konferenciji za novinare istakla da je korupcija problem koji pogađa sve države Evrope, a ne samo Austriju, da je reč o društveno-političkom problemu i da je važno da borba protiv njega bude uspešna.
Korupcija, kako je navela, nanosi štetu privredi i njenoj kompetitivnosti, ali pre svega poverenju građana u politiku i pravnu državu.
Evropski komesar za pravosuđe Vivijan Reding ukazala je da je bitno da se deluje kroz zakone, a ne samo ispoljavaju namere u borbi protiv korupcije.
Redingova je rekla da eksperti EU rade na analizi stanja u pravosuđu u zemljama EU, kako bi se uočile pozitivne i negativne strane. U poboljšanju pravosuđa i vladavine prava na celom kontinentu, Unija, kako je naglasila, sarađuje sa Venecijanskom komisijom.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 3
Пошаљи коментар