четвртак, 01.03.2012, 00:02 -> 12:02
Srbija pred kandidaturom
U nacrtu zaključaka stoji: "Evropski savet slaže se da se Srbiji dodeli status kandidata za članstvo u EU", javlja dopisnik RTS-a iz Brisela. Lideri zemalja članica Evropske unije odlučuju večeras o dodeljivanju kandidature Srbiji. Šengenske "muke" Rumunije.
22.55 - Na večerašnjeg sednici Evropskog saveta doneta odluka da se Srbiji dodeli status kandidata za članstvo u Evropskoj uniji.
21.40 - U govoru povodom reizbora, predsednik Evropskog saveta Herman van Rompaj rekao da je privržen evropskim težnjama zapadnog Balkana, ističući da je Srbija donela hrabre odluke kako bi stekla status kandidata za članstvo u EU.
19.05 - Predsednici vlada Finske i Švedske Jirki Katainen i Fredrik Rajnfeld uvereni da će Evropski savet doneti odluku da Srbiji dodeli status kandidata.
18.55 - Premijerka Danske, zemlje koja predsedava Uniji, Heltorning Šmit rekla da kada "zemlja ispuni uslove koji su od nje traženi onda joj treba dati status kandidata".
18.30 - Počeo Samit šefova država i vlada EU na kojem treba da bude doneta odluka o dodeljivanju statusa kandidata Srbiji. Konferencija za novinare na kojoj će biti saopštena odluka oko ponoći.
16.35 - Srbija ima zeleno svetlo za kandidaturu. Sve je rešeno, rekao je dopisniku RTS-a rumunski predsednik Trajan Basesku prilikom dolaska na Samit EU.
14.15 - Diplomatski izvor blizak kabinetu Hermana van Rompeja navodi da je pitanje Srbije rešeno, odnosno da je obezbeđen pristanak Rumunije za dodeljivanje statusa kandidata Srbiji. U nacrtu zaključaka stoji: "Evropski savet slaže se da se Srbiji dodeli status kandidata za članstvo u EU", javlja dopisnik RTS-a iz Brisela.
12.45 - Rumunska agencija Medijafaks javila da su danas u Briselu rumunski i srpski ambasador potpisali dokument o nacionalnim manjinama.
12.15 - U Briselu su se danas sastali ambasadori Srbije i Rumunije pri EU, javlja dopisnik RTS-a Dušan Gajić.
11.43 - Odbor Evropskog parlamenta za spoljnu politiku usvojio Predlog rezolucije o napretku Srbije. Jasno je da Srbija ima velikog prijatelja u Evropskom parlamentu, kaže Jelko Kacin.
11.25 - Nadam se da će večeras biti dobrih vesti za Srbiju i da će joj Savet EU odobriti status kandidata, rekao je šef Delegacije EU u Srbiji Vensan Dežer dodavši da će to biti "vetar u leđa da se radi na novim koracima za otvaranje pregovora".
Članovi Evropskog saveta trebalo bi večeras, posle zvaničnog otvaranja samita šefova država i vlada Evropske unije, da donesu odluku o kandidaturi Srbije za članstvo u Uniji. Savet za opšte poslove EU u utorak je usvojio preporuku da se Srbiji dodeli status kandidata.
Lideri zemalja Evropske unije okupili su se kasno po podne, a o kandidaturi Srbije razgovaraće tokom radne večere koja je počela u 19.30 časova.
U pozivnom pismu koje je predsednik Evropskog saveta Herman van Rompej uputio šefovima država i vlada, navedeno je da će prva tema razgovora biti aktuelna ekonomska situacija, odnosno, biće formulisane smernice za ekonomsku i budžetsku politiku zemalja članica.
Kao uvod u raspravu, predsednik Saveta ministara finansija EU i premijer Luksemburga Žan Klod Junker podneće izveštaj o stanju u evrozoni. Tada će na red doći i kandidatura Srbije, a potom i pitanje proširenja Šengen zone.
Očekuje se da rasprava o kandidaturi bude kratka, s obzirom na to da sve evropske institucije smatraju da je Srbija potpuno ispunila uslove zadate na decembarskom samitu Saveta, prenosi agencija Tanjug.
Poslednja prepreka za kandidaturu Srbije otklonjena je, pošto su nekoliko sati uoči samita EU, Rumunija i Srbija na ambasadorskom nivou postigle sporazum o poštovanju prava rumunske manjine u Srbiji.
Premijerka Danske Heltorning Šmit rekla je pred samit EU da kada "zemlja ispuni uslove koji su od nje traženi onda joj treba dati status kandidata".
Predsednica Litvanije Dalia Gribauskaite ocenila je da se Evropa mora proširiti i da je spremna za dalje širenje, jer je to u korist svih članica.
Austrijski kancelar Verner Fajman zadovoljan je što je Rumunija odustala od insistiranja da podršku statusu kandidata za Srbiju veže za pitanja vlaške manjine u Srbiji.
Predsednici vlada Finske i Švedske Jirki Katainen i Fredrik Rajnfeld uvereni su da će Evropski savet doneti odluku da Srbiji dodeli status kandidata.
Uveren sam da ćemo potvrditi odluku Saveta za opšte poslove, rekao je Katainen. Rajnfeld je izjavio da je dodeljivanje kandidature važan signal za proevropske snage u Srbiji.
Premijer Slovenije Janez Janša rekao je da je dodeljivanje statusa kandidata velika stvar za Srbiju, ali i za region i celu Evropsku uniju.
Hrvatski premijer Zoran Milanović rekao je da veruje da će Srbija dobiti status kandidata. "Bilo bi vreme, oni su ispunili kriterijume i nama je u interesu da što pre započnu taj proces i da ga u razumnom roku dovrše, jer to donosi stabilnost i bezbednost", rekao je Milanović.
Predsednik Evropskog parlamenta Martin Šulc ocenio je, pred Samit EU, da Srbija mora dobiti status kandidata za prijem u članstvo Unije.
"Srbija mora dobiti status kandidat", istakao je Šulc u dodajući da ima utisak da će šefovi država i vlada 27 zemlje članice doneti takvu odluku.
"Srbija je ispunila kriterijume i nije korisno da se posle toga traže politički argumenti, koji su suprotni tim kriterijumima", rekao je Šulc dodajući da će o rumunskom stavu razgovarati sa predsednikom te zemlje Trajanom Baseskuom.
Dan uoči samita, predsednik Evropske komisije Žoze Manuel Barozo pozvao je lidere EU da usvoje preporuku Saveta za opšte poslove.
"Srbija je zaslužila status kandidata zbog toga što je uradila sve ono što smo od nje tražili. Sa naše tačke gledišta, šefovi država i vlada sutra treba da joj odobre taj status", rekao je Barozo.
Prepreke, preporuke i spekulacije
Odluku o kandidaturi, na sastanku Saveta za opšte poslove, blokirala je Rumunija, koja tvrdi da se na etničke Rumune u Srbiji vrši pritisak da se izjašnjavaju kao Vlasi, pa su onemogućeni da u školama i crkvi koriste svoj jezik, kao i da imaju medije na rumunskom.
Zbog toga su ministri, umesto odluke, usvojili preporuku, koju bi danas trebalo da potvrdi Evropski savet.
Rumunsko oklevanje naišlo je na oštre kritike većine ostalih ministara, pre svega zbog namere da "plasira nepovezane teme i postavi veštačke prepreke".
Već tokom ministarskog sastanka pojavile su se spekulacije da je tvrd stav Rumunije zapravo osveta zbog toga što nije primljena u Šengen zonu. Prijem Rumunije blokirala je Holandija.
Šef rumunske diplomatije Kristijan Dijakonsku, međutim, tvrdi da su samo zatražili "normalne garancije" da će Srbija poštovati prava manjina i da nije reč ni o kakvoj blokadi.
Već sutradan, demantovao ga je kolega iz vlade, ministar za zaštitu životne sredine Laslo Borbelji, koji je rekao da je verovatno u pitanju bila taktička pozicija zbog šengena.
"Svakako se nismo odjednom, preko noći, zabrinuli za Vlahe", rekao je Borbelji, a prenela je agencija DPA.
Nemačka agencija prenosi i navode neimenovanog diplomate da Bukurešt neće "stići nigde", ako nastavi da povezuje kandidaturu Srbije sa svojim šengen statusom i istakao da je reakcija šefova diplomatija na takvo ponašanje Rumunije bila "ekstremno oštra".
Večeras će, dakle, biti poznato da li je Srbija savladala i poslednju prepreku ka dobijanju statusa kandidata za članstvo u Evropskoj uniji.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 41
Пошаљи коментар