"Nova istorija" Novog Brda

Vlasti opštine Novo Brdo na Kosovu i Metohiji okačile su na lokalnu tvrđavu tablu na kojoj se nalazi kratka istorija mesta, ali se nigde ne pominju Srbi.

U izradu projekta nisu bili uključeni stručnjaci ni istoričari, a tabla je okačena "samo zarad promocije seoskog turizma", objasnili su predstavnici opštinske vlasti i Ministarstva kulture Kosova.

Potpredsednik opštine Novo Brdo Rasmuš Mehmeti rekao je KIM radiju da tek u drugoj fazi očekuje da "sve bude original" i optužio je Srbe da su i oni odgovorni za greške koje postoje u natpisima.

Kratka istorija posvećena je razvoju grada i rudnika, bez navođenja njegovih osnivača ili države u kojoj se Novo Brdo u doba svog uspona nalazilo.
U tekstu je navedeno da su "razvoju rudarstva doprineli lokalni stanovnici Venecijanci, Jevreji i posebno Dubrovčani, a da su bogatstvo rudnika koristile Rimska, Vizantijska i Osmanska imperija.

"Između svih objekata XIV veka ističe se Katedrala ili Bazilika izgrađena na temeljima antičkog hrama iz IV veka pre nove ere", piše u tekstu o novobrdskom pravoslavnom hramu posvećenom svetom Nikoli.

Na tablama, koje se mogu videti oko tvrđave u Novom Brdu,  navodi se da je propasti grada došlo posle Austrijsko-turskih ratova 1689. godine i da tada "počinju masovna iseljavanja u drugim mestima kao što su Turska i Makedonija, a takođe i u drugim gradovima Kosova (Gnjilane, Priština, Prizren, Vučitrn i Mitrovica)".   

Očigledno je da se radi o Velikoj seobi Srba 1690. godine, mada se u tekstu ne pominje bilo kakva seoba na sever ili prema Srbiji u tom periodu, niti se kaže ko se zbog ekonomskih, političkih ili vremenskih neprilika u tom periodu selio iz Novog Brda.

Na drugim, manjim drvenim tablama, koje služe promovisanju seoskog turizma u ovom kraju, ispisana je netačna godina prvog pominjanja Novog Brda u srednjem veku, Samo mesto preimenovano je u "Novo Berde", a albanizovana su i imena okolnih sela.

Opština Novo Brdo danas je u sastavu Kosovsko-pomoravskog okruga. Srbi žive u okolnim selima koja se polako gase.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 20. мај 2025.
12° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом