Читај ми!

Dijabetes je sve rasprostranjeniji i među mladima - da li bi trebalo da se vakcinišu

Put do pobede nad koronavirusom ide preko vakcinacije. Do sada je u Srbiji dato ukupno 4.955.746 doza vakcina protiv koronavirusa. Ako imate neku dilemu da li da se vakcinišete, pišite nam na petputaput@rts.rs.

Prema najnovijim podacima u Srbiji je dato ukupno 4.955.746 doza vakcina protiv koronavirusa. Ukupan broj građana koji su primili prvu dozu vakcine i onih koji su primili obe je 2.656.065. Obe doze vakcine primila je 2.299.681 osoba.

Gotovo trećina preminulih od kovida 19 bolovala je od dijabetesa. Ta bolest sve je rasprostranjenija i među mladima. Da li treba da se vakcinišu?

"Poruka je pod jedan, uspostavite dobru kontrolu dijabetesa, potrebno je više nego ikad a drugo, vakcinišite se, zato što su upravo osobe sa dijabetesom pod velikim rizikom, i za obolevanje i za loš ishod i tu doba života ne igra ulogu, svi su pod rizikom i mladi i oni koji imaju više godina. Prema tome vakcinišite se, jer je to velika podrška da izbegnete kovid ili da ga lakše podnesete u diojabetesu", savetuje akademik prof. dr Nebojša Lalić, dekan Medicinskog fakulteta u Beogradu i direktor Klinike za endokrinologiju.

Šta bi mogla da bude dobra motivacija za mlade, zato što još nemamo dovoljno vakcinisanih ?

"Dobra motivacija za mlade je da mogu da nastave svoj normalan život i sve ono što žele, onog trenutka naravno kada u Srbiji budemo to ukupno postigli, i da je to jedini put", smatra  Lalić. 

Da li oboleli od Alchajmerove bolesti treba da se vakcinišu?

"Savet je da se svi vakcinišu, ne postoji ni jedna čvrsta kontraindikacija za vakcinaciju pacijenata koji imaju neurodegenerativna obolenja. Ona traju dosta dugo, do 30 godina, to je stanje koje se razvija, i vi ne možete da zaustavite život, vi morate da vakcinišete te ljude i da ih odbranite od svega što je moguće, tako i za Alchajmerovu bolest.

Klasična bolest traje osam do deset godina, vi ne možete da kažete taj pacijent ne može da se operiše, ne može da se vakciniše, ne može da uzima ovo, to je stanje. Ovo je egzistencijalno,ovo je važno", kaže prof. dr Elka Stefanova iz Klinike za neurologiju UKCS.

Od psorijaze u Srbiji boluje oko 15.000 mlađih od 18 godina. Evo šta njima poručuju stručnjaci za vakcinaciju.

Vakcine koje su raspoložive kod nas ne utiču na pogoršanje njihove osnove bolesti a štite praktično osobu od kovid infekcije koja kao takva može da pogorša njihove osnovne bolesti a da donese i druge mnogo teže posledice. 

"Pacijentima koji dobijaju biološku trerapiju mi uvek savetujemo da između dve doze, negde između dve doze terapije dobiju vakcinu, i onda sledeću isto između dve doze ili malo odmaknute terapije.

Isto savetujemo i kod onih koji dobijaju druge terapije, možda odgovor kod onih koji dobijaju kortikosteroide neće biti najveći, ali će ih svakako zaštiti od teških formi bolesti", savetuje prof. dr Miloš Nikolić, direktor Klinike za dermatovenerologiju UKCS.

Ako još niste sigurni zašto je važno da se vakcinišu i mladi i stari, poslušajte odgovor predsednika organizacije najumnijih ljudi u našoj zemlji.

"Ja sam se vakcinisao, ako bih uopšte trebao da šaljem neke poruke- ne budite sebični! Jer vi ne štitite samo sebe, štitite i one oko vas koji su vam najdraži, a bez svesti da malim propustom možete njih da dovedete u veliku opasnost.

Prema tome da ne pričam mnogo, ja sam se činjenjem opredelio, i apelujem na sve koji su oko nas da shvate da mi u ovom trenutku nemamo druge forme izbora, one su skučene, ali su realne, vakcinacija je izlaz u normalan život", poručuje akademik prof. dr Vladimir Kostić, predsednik Srpske akademije nauka i umetnosti.

Trojkom - za obolele od dijabetesa tipa 2, i da dobiju savremenije lekove, vožnjom bicikla za obolele od raka debelog creva, takođe da što više obolelih na vreme dobije odgovarajuću terapiju. A od poznatih u ovim akcijama i o značaju imunizacije?

"Ja mislim da smo se Milica i ja prijavili prvi dan kada je bilo prijavljivanje, kao evo nas, jesmo vakcinisali smo se, i eto prošao je ovaj čitav pakao bez bolesti, ali sedeli smo kod kuće", kaže muzičar Dejan Cukić.

Jel nije teško vratiti se u neka vremana kada ste pravili čudo u našoj košarci, a i ne boli vas ruka posle vakcine?

"Posle ove druge doze, malo me više boli nego posle prve, ne znam da li sestrica koja mi je davala, da li je bilo, ajde druga je pa je navikla, ali to nije ništa kada se setim koliko je bilo bolova u misićima kada se setim starih dobrih vremena i treninga na Kalemegdanu i priprema po staroj Jugoslaviji", iskustvo je Eleonore Vild Đoković, bivše reprezentativke u košarci - svetsko, evropsko i olimpijsko srebro.

Glumac Hadži Nenad Maričić kaže da se vakcinisao ali da nije od onih koji nameću mišljenje drugima. "Neka svako izabere, ali situacije u ostalim zemljama gde je vakcinacija prošla dobro, pokazuju da se život vraća u normalu, tako da je to možda dobar put za sve", poručuje  Maričić.

понедељак, 21. јул 2025.
36° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом