петак, 05.02.2021, 14:30 -> 15:04
Извор: Ројтерс, Танјуг
Vučić za Rojters: Srbija će investirati u domaću proizvodnju vakcine "sputnjik"
Srbija će investirati koliko god bude potrebno u započinjanje domaće proizvodnje ruske vakcine protiv koronavirusa "sputnjik V" do kraja godine, izjavio je predsednik Srbije Aleksandar Vučić.
Aleksandar Vučić je za Rojters rekao da su on i ruski predsednik Vladimir Putin napravili inicijalni dogovor o pokretanju procedure proizvodnje koju je opisao kao "komplikovanu i tešku".
Grupa ruskih stručnjaka trebalo bi da poseti Srbiju kako bi razgovarali o proizvodnji vakcine "sputnjik".
"U ovom trenutku nemamo proizvodne kapacitete za vakcinu, ali izgradićemo ih. Nije važnoi koliko košta, invetiraćemo u to", rekao je Vučić i istakao da je cilj Srbije da proizvodi ne samo za sopstvene potrebe, već i za izvoz u regionu.
Agencija Rojters prenosi da bi u Srbiju ovog meseca trebalo da stigne još 200.000 doza vakcine "sputnjik", 500.000 doza "Sinofarmove", oko 90.000 doza "Fajzerove" i prve količine od oko 100.000 doza "Astra-Zenekine" vakcine.
"Kineska vakcina je najskuplja", rekao je Vučić, a Rojters dodaje da su Srbiji pomogle bliske veze sa kinom koja je do sada u nju investirala milijarde.
"Zahvalan sam predsedniku Siju"
Agencija Rojters navodi da je Srbija sa više od 530.000 vakcinisanih, odnosno 7,5 odsto populacije, na četvrtom mestu u svetu po broju vakcinisanih na 100 stanovnika, iza Izraela, Velike Britanije i Sjedinjenih Američkih Država.
Agencija navodi i da je Srbija među prvim zemljama u Evropi koja je počela vakcinaciju građana sa oko milion doza kineske vakcine.
"Zahvalan sam predsedniku Siju zbog toga. Čitao sam o kvalitetu vakcina i shvatio da je kineska veoma dobra", istakao je Vučić.
Naglasio je da će Srbija potrošiti između 200 i 300 miliona evra u toku ove godine za nabavku vakcina, ili 0,7 odsto BDP-a.
Коментари