Šta znači kad virulencija slabi i da li je kovid 19 mutirao

Epidemija kod nas još traje, ali posustaje. Da li i pored tri utvrđena soja i stotinu mutacija, neke zakonitosti važe i za koronavirus i koliko smo bliži vakcini posle dobrih rezultata ispitivanja jedne na rezus makaki majmunima?

Virulencija je sposobnost virusa da izazovu bolest, odnosno stepen njegove patogenosti. 

Kada virus uđe u organizam, onda može da izazove oboljenje, u ovom slučaju koronavirus može izazvati bolest kovid 19.

Virusolog doktorka Tanja Jovanović, prodekan Medicinskog fakulteta, rekla je za RTS da ishod jedne virusne infekcije zavisi i od domaćina i od virusa.

Na početu epidemije koronavirusa uglavnom su, podseća, bili slučajevi sa težom kliničkom slikom, a kako vreme odmiče, sve češće su blage kliničke slike, ima čak i asimptomatskih slučajeva. To znači da je virulentnost SARS-KoV-2 oslabila.

"To je poznato u virusologiji. Ukoliko se radi o novim virusima, on gubi virulenciju jer u toku replikacije dolazi do pojave specifičnih mutacija, te mutacije, odnosno greške u kopiranju genetičkog materijala mogu da se dese bilo gde u virusnom genomu, ali su vrlo značajne ako se dese u genima značajnim za virulenciju virusa", objasila je dr Jovanović gostujući u Jutarnjem progamu RTS-a.

Takve mutacije, navodi, nisu toliko česte kod RNK virusa iako su mnogo češće nego kod DNK virusa.

Naučnici to nazivaju tačkasta mutacija koja je, navodi, potpuno neutralna za virus.

Međutim, kada dođe do nagomilavanja takvih mutacija, onda može da dođe do potpune promene osobine virusa.

"Mi nemamo konkretne dokaze izuzev kliničkih podataka naših lekara, a tek nam predstoje istraživanja da vidimo koliko se virus promenio. U okviru studije koju vodi Medicinski fakultet predviđena je i karakterizacija ovog virusa. To će nam reći kako se virus menja i šta možemo da očekujemo", napominje dr Jovanović.

"Vakcinu ne očekujem pre sredine 2021"

Pre nekoliko dana pojavila se informacija da su šest rezus makaki majmuna, koji imaju imunitet najsličniji ljudima, posle testiranja vakcine imali manje virusa i nisu dobili upalu pluća.

Komentarišući taj slučaj, virusolog Jovanović rekla je da prvi rezultati pokazuju da je ta vakcina bezbedna i efikasna pošto su posle određenog vremena majmuni bili zaštićeni.

Ipak, ukazuje, put do vakcine vrlo je dug, a trenutno je u trci više od 100 kandidata odnosno timova koji rade na vakcini.

"Oko polovine timova je prošlo prvu fazu istraživanja. Kod svake vakcine se prvo provera njena bezbednost i efikasnost na životinjama. Kad se završi ova preklinička faza, podnosi se kompletna dokumentacija za dobijanje dozvole za nastavak istraživanja, koja označavaju kliničku fazu, koja ima najmanje tri faze", objašnjava prodekan Medicinskog fakulteta.

Vakcina se prvo testira na relativno malom broju dobrovoljaca, kada se akcenat stavlja na bezbednost vakcina.

Zatim se ispituje efikasnost na nešto većem broju dobrovoljaca, a kasnije tek na nekoliko stotina ili hiljada dobrovoljaca.

"Procedura traje oko godinu dana, ne očekujem je pre polovine sledeće godine", napominje dr Jovanović.

"U Vranju postoji zatvorena epidemija" 

Kada je reč o proglašenju kraja pandemije, dr Jovanović objašnjava da je SZO proglasila pandemiju, te jedino ona može i da je odjavi. 

"Što se tiče nivoa države, svaka može da odjavi epidemiju kad virus više nije u cirkulaciji u toj zemlji. Regulativa naše zemlje je da 28 dana nema nijednog slučaja i očekujem da ćemo posle 28. dana da odjavimo. Epidemija je aktuelna u našoj sredini iako građani zaboravljaju da virus cirkuliše i važno je da se pridržavamo mera", napomenula je prodekan Medicinskog fakulteta.

U Vranju, kako kaže, postoji zatvorena epidemija.

"Možda je prilika opomenem građane da vode računa o preporučenim merama kako bi Srbija što pre odjavila epidemiju", napominje Jovanovićeva.

Dr Jovanović je i član tima za ispitivanje kolektivnog imuniteta. Navodi da je ispitivanje počelo, prve grupe ljudi su testirane.

Prvi rezultati će, ističe, biti objavljeni kada se ispita bar hiljadu ispitanika.

"Na osnovu pojedinačnih ispitanika ne možemo ništa da zaključimo", napominje Jovanovićeva.

Navodi da postoji rizik za putovanje u inostranstvo s obzirom na to da virus cirkuliše i u drugim zemljama.

"Ne preporučujem putovanja izuzev ako imate neodložne obaveze", naglašava prodekan Medicinskog fakulteta.

четвртак, 08. мај 2025.
13° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом