уторак, 25.12.2018, 18:27 -> 21:42
Извор: РТС
Kako se zaštititi od prevara na društvenim mrežama
Posebni tužilac za visokotehnološki kriminal Branko Stamenković kaže za RTS da građani moraju biti obazrvi u vezi sa onim što im se nudi preko društvenih mreža i proveravaju da li ta preduzeća na svom sajtu imaju obaveštenje o nagradnoj igri ili povoljnim ponudama nekretnina.
Gostujući u Beogradskoj hronici, Branko Stamenković je istakao da agencija "Gremi nekretnine" koja je varala građane oglašavajući stanove drugih agencija na Fejsbuku nikako nije smela da nastavi rad.
Agencija, koja je izbrisana iz registra, ali je joj račun nije bio blokiran, klijentima je za pet hiljada dinara telefonom nudila nekoliko adresa stanova, koji su zainteresovani sami birali, a zatim su zvali agenta koji se nije pojavljivao na licu mesta.
"Kada govorimo o krivičnom delu tada posebno tužilaštvo ili nadležno javno tužilaštvo zajedno u saradnji sa MUP-om obaveštava tu društvenu mrežu, to preduzeće, da je krivično delo u toku, da treba da ugase, tražimo oduzimanje", objašnjava Stamenković.
"Kada se gasi lažni privatni profil, prvi pravni lek je da vi to prijavite upravi Fejsbuka, oni imaju dobre administratore koji proučavaju šta ste prijavili i ako se to zaista dogodilo, Fejsbuk će ugasiti taj nalog, suspendovati ga", dodaje Stamenković.
"Na primer, na Fejsbuku postoji opcija "abuse" (zloupotreba) kad vam je neko nešto učinio nažao. Upravi Fejsbuka prijavite lažan nalog, posle nekog vremena razmotri slučaj i obično ga ukine", navodi Stamenković.
Ukazuje da Tužilaštvo za visokotehnološki kriminal ima direktan kontakt sa društvenim mrežama i obaveštava ih da moraju sa sarađuju sa tom pravosudnom institucijom.
"Građani moraju da budu oprezni na internetu, budući da primimo na hiljade prijava ljudi koji se žale da se organizuju lažne nagradne igre gde se traži fotografija učesnika sa ličnom ispravom. Niko nije prijavio štetu, ali istragom se došlo do saznanja da je reč o nelegalnoj nagradnoj igri i da su indentiteti građana korišćeni za onlajn kockanje i prenos novca", upozorava Stamenković.
"Važno da građani ne veruju svemu što se objavi na društvenim mrežama kao što je bila lažna vest da je voda u Beogradu zatrovana", poručuje tužilac.
Stamenković je apelovao na građane da kada učestvuju u nagradnim igrama na internetu provere na sajtu te firme da li postoji najava za nagradnu igru. U suprotnom, reč je o prevari, dodaje Stamenković.
"Prevare se nekada lakše, a nekada teže otkriju, ali na kraju ih sve rešimo. Kazne su se kreću od nekoliko meseci zatvora ili novčane kazne, do pet godina zatvora za standardnu pravaru, a za računarsku i do deset u zavisnosti od visine iznosa koji je protivpravno stečen", zaključuje Stamenković.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 1
Пошаљи коментар