Dogovor poslodavaca i sindikata

Predstavnici Unije poslodavaca, Samostalnog sindikata i sindikata "Nezavisnost" potpisali Opšti kolektivni ugovor u oblasti poljoprivrede, prehrambene, duvanske industrije i vodoprivrede. Kolektivno pregovaranje i socijalni dijalog nemaju alternativu, poručio ministar Rasim Ljajić.

Posle pet godina, Unija poslodavaca potpisala je sa predstavnicima Samostalnog sindikata i Sindikata "Nezavisnost" poljoprivrede, prehrambene, duvanske industrije i vodoprivrede Opšti kolektivni ugovor za te grane.

Tim kolektivnim ugovorom obuhvaćeno je 119.000 radnika, a pregovori su trajali pet godina.

Između ostalog, dogovoreno je da najniža cena toplog obroka bude 20 odsto minimalne zarade i da najniži regres bude u vrednosti prosečne zarade.

Komentarišući postizanje dogovora, ministar rada i socijalne politike Rasim Ljajić rekao je da kolektivno pregovaranje i socijalni dijalog nemaju alternativu i dodao da svi štrajkovi i protesti na kraju moraju da se završe nekom vrstom dogovora.

"Idealno bi bilo da svima možemo da povećamo plate i penzije, ali, nažalost, mi tih para nemamo", rekao je Ljajić i dodao da je bolje pregovarati nego gubiti vreme u nečemu za šta se unapred zna da mora biti završeno kompromisnim rešenjima.

Ljajić je kao primer naveo današnje zaključivanje granskog kolektivnog ugovora u oblasti poljoprivrede, o čemu su, kako je rekao, razgovori ranije često propadali.

Prema njegovim rečima, najbolje rešenje problema je da svi sednu za sto, dogovaraju se i traže realna rešenja.

Upitan kako komentariše poslednja poskupljenja osnovnih životnih namirnica i porast siromaštva u Srbiji, Ljajić je naveo da je obaveza države da u uslovima ekonomske krize obezbedi bar socijalnu sigurnost za najugroženije kategorije stanovništva.

"Bez porasta proizvodnje i izvoza ne možemo očekivati ubrzani tempo ekonomskog rasta i rasta društvenog proizvoda", rekao je Ljajić.

Zakon o socijalnoj zaštiti u martu

Prema njegovim rečima, siromaštvo je posledica globalne ekonomske krize i rasta maloprodajnih cena u Srbiji koje se povećavaju zbog rasta cena na svetskom tržištu i rasta cena energenata.

Ljajić je izjavio da je siguran da će predlog Zakona o socijalnoj zaštiti biti u martu usvojen u Skupštini Srbije.

Prema njegovim rečima, zakon će omogućiti da broj građana koji primaju materijalnu pomoć bude 39 odsto veći.

U decembru prošle godine, 70.000 porodica primalo je materijalnu pomoć, a posle usvajanja zakona pomoć bi trebalo da prima više od 100.000, rekao je Ljajić.

Zakon je prošao kroz široku javnu raspravu i oko 2.500 ljudi učestvovalo je u debatama, ukazao je Ljajić.

Kad je reč o eventualnim izmenama Zakona o radu, Ljajić je rekao da su još udaljene pozicije svih socijalnih partnera i da izmena neće biti, dok se ne postigne saglasnost svih u socijalnom dijalogu.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 02. мај 2025.
14° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом