понедељак, 06.07.2009, 15:17 -> 16:04
Privatizacija ili podržavljenje
Privatizacija preduzeća nema alternativu i treba je sprovoditi i u vreme ekonomske krize. U Srbiji se, uglavnom zbog partijskih interesa, izbegava stečaj problematičnih firmi. Važno je da preduzeće ima vlasnika koji će o njemu brinuti, ocenili učesnici panel diskusije.
Privatizaciju treba nastaviti po svaku cenu, bez obzira na ekonomsku krizu, zaključili su učesnici panel diskusije "Privatizacija ili podržavljenje", koju je organizovala investiciono konsultantska kuća "Citadel".
Direktor "Citadela" Milutin Nikolić zaprepašćen je zbog činjenice da, u SAD i nekim evropskim zemljama, državni kapital ulazi u firme koje su zapale u teškoće.
Nikolić smatra da je to "potpuno pogrešno" i da će dovesti do propadanja privrede, zbog čega je neophodno ponovo "odbraniti ideju privatizacije".
Kao privatizacioni savetnik za "Galeniku", istakao je da nije važno koliko će se para u privatizaciji dobiti, dobro je ako se preduzeće proda i za jedan evro, važno je da ima vlasnika koji će o njemu brinuti, pa po njemu nisu prihvatljivi izgovori da sada nije dobro vreme za privatizaciju.
Jedan od autora Zakona o privatizaciji, profesor Ekonomskog fakulteta u Beogradu Boško Živković je ukazao da je većina propusta u privatizaciji posledica nesposobnosti nadležnih državnih institucija i nepostojanja odgovarajućih pratećih zakona.
Rekao je da je državno vlasništvo drugi naziv za partijsku svojinu koja nanosi štetu i državi i preduzeću gde se sa promenom partija na vlasti menja i upravljačka garnitura.
Državna ili partijska svojina?
Živković je preporučio da se što pre pripremi strategija privatizacije nekoliko uspešnih javnih preduzeća, koja su "u režimu partijske svojine".
Ta privatizacija, prema njegovim rečima, trebalo bi da se obavi "na socijalno prihvatljiv način", odnosno da se veže za reformu penzijskog sistema, jer je na duži rok neodrživo da se 40 odsto penzija ispaćuje iz budžeta.
Direktor Centra za slobodno tržište Miroslav Prokoprijević je rekao da je pogrešna procena da u vreme ekonomske krize preduzeća koja imaju teškoće treba da spasava država i da ih nacionalizuje tako što u njih ulaže novac poreskih obveznika.
"Iskustvo je pokazalo da je privatno vlasništvo efikasnije od državnog, a u Srbiji se zbog krupnih, uglavnom partijskih interesa, izbegava stečaj problematičnih firmi", ocenio je Prokopijević.
Saradnik Instituta ekonomskih nauka Goran Nikolić je, navodeći da je vrednost stranih investicija u Srbiji u prvoj polovini ove godine samo 1,1 milijardu evra, uključujući i prodaju Naftne industrije Srbije, ukazao da je nastavak privatizacije uslov za privlačenje novih investitora.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 2
Пошаљи коментар