среда, 30.04.2025, 20:00 -> 21:23
Извор: РТС
Iberijska mreža na kolenima - da li su obnovljivi izvori krivi
Brisel analizira ispad elektroenergtskog sistema, koji je pre dva dana, milione ljudi u Španiji, Portugaliji i delu Francuske, ostavio u mraku. U toku je istragu uz poruku - energetska bezbednost je prioritet Evropske unije i takve situacije moraju da se preduprede.
Nestanak struje u Španiji i Portugaliji poremetio je svakodnevni život. Iako je snabdevnje normalizovano o mogućim uzrocima kolpapsa spekulacije ne prestaju: od pada frekvencije, atmosferskih okolnosti, opterećenja mreže, previše solarne i vetroenergije - više od 70 posto u toku pada sistema, a neki ne isključuju ni sajber napad iako i Madrid i Lisabon to negiraju.
"Još uvek nije poznato šta je izazvalo početnu eskalaciju oscilacija u Iberijskoj mreži. Ono što smo primetili, pre nego što se mreža pokvarila, jeste da je frekvencija u sistemu prilično značajno odstupila od normalnih 50 herca, i za to je morao postojati razlog", kaže Georg Zahman iz Centra za energetsku politiku u Berlinu.
Beatriz Koredor, predsednica "Red elektrika" u Španiji kaže da je pogrešno masovni nestanak struje koji je pogodio Španiju i Portugaliju povezivati sa obnovljivim izvorima energije. Navodi da je nulti rizik u fizičkom sistemu nemoguće isključiti.
Oformljena stručna komisija
Evropska unija prekid u snabdevanju na Iberijskom poluostrvu označila je incidentom najvećih razmera i oformila je stručnu komisiju koja za šest meseci mora da utvdi šta se dogodilo.
"Nismo u poziciji da izvlačimo zaključke o događaju zato moramo da sačekamo konačnu procenu stručnjaka. Sarađujemo sa operatorima elektroenergetskih mreža, Brisel će izvući lekcije od jednog takvog incidenta", kaže Paula Pinho, portparolka Evropske komisije.
Pre godinu dana prekid u snabdevanju bio je i u našem regionu, kada su bez struje istovremeno ostale Albanija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina i Hrvatska. Istraga je utvdila da je uzrok bilo preopterećenje elektromreže. Srbija je deo evropskog prenosnog sistem i u tim prekidima nije imala posledica.
"Prenosni sistem Srbije je dobro povezan sa svim okolnim zemljama. Daje nam sigurnost i to što opet nemamo velika opterećenja u sistemu, imamo za sada dovoljno energije i dobrih veza da možemo održavati stabilnost sistema", kaže Željko Marković, stručnjak za energetiku iz "Udruženja energetičara".
U Evropskoj uniji uprvo insistiraju na boljoj povezanosti dalekovodnima ne samo među članicama već širom evropskog kontinenta.
Коментари