Читај ми!

Šest stvari o investicionim fondovima u Srbiji

Investicioni fondovi u Srbiji postoje skoro dve decenije i iz godine u godinu postaju sve popularniji i za manje investitore. Ako razmišljate o ulaganju u neki od investicionih fondova, Raiffeisen INVEST, Društvo za upravljanje investicionim fondovima u Srbiji osnovano 2007. godine, pripremilo je kratak vodič koji može da posluži za razumevanje načina na koji investicioni fondovi funkcionišu, ulaganja i kupovine investicionih jedinca, stepena rizika ili, na primer, troškova fondova.

Šta je investicioni fond, a šta društvo za upravljanje fondovima?

Investicioni fondovi u Srbiji i svetu sakupljaju novac različitih investitora i koriste ga za ulaganje u različite vrste imovine – akcije, obveznice, depozite i ostale finansijske instrumente, itd. Svaki od investitora ima udeo u fondu, proporcionalno uloženom iznosu.

Društvo za upravljanje investicionim fondovima je pravno lice odgovorno za upravljanje investicionim fondovima. Ima ključnu ulogu u upravljanju imovinom fonda i donosi investicione odluke u ime investitora, a u skladu sa ciljevima i investicionom politikom.

Društva za upravljanje fondovima su odgovorna za administrativne poslove fonda, uključujući računovodstvo i izveštavanje. Uz profesionalno upravljanje osiguravaju da fond posluje u skladu sa zakonima i propisima.

Koje vrste investicionih fondova postoje

Svi investicioni fondovi dele se na otvorene i zatvorene. Ti fondovi funkcionišu na dva različita načina po pitanju sakupljanja kapitala, upravljanja udelima i likvidnosti.

Otvoreni investicioni fondovi funkcionišu tako što se investicione jedinice, odnosno udeli, mogu kupovati na dnevnom nivou. Na primer, kada neko želi da uloži novac fond izdaje nove jedinice. Kada investitor želi da povuče novac, fond ih otkupljuje. Sve to omogućava fleksibilnost u ulaganju i povlačenju sredstava.

Zatvoreni investicioni fondovi su fondovi sa fiksnim udelom investitora koji se izdaju putem inicijalne javne ponude (IPO), a zatim se njima trguje na berzi kao akcijama. Investitori kupuju i prodaju udele na sekundarnom tržištu, odnosno berzi, a ne direktno od fonda.

Fondovi se dele i po tome u šta prevashodno ulažu kapital. Evo nekoliko primera:

Akcijski fondovi - ulažu prvenstveno u akcije kompanija. Dobar su izbor za investitore koji traže dugoročni rast kapitala, ali dolaze sa višim rizikom. Akcijski fondovi mogu biti dalje podeljeni na fondove velikih, srednjih ili malih kompanija, kao i na fondove specifičnih sektora.

Mešoviti fondovi - kombinuju akcije i obveznice, nudeći balans između rasta i prihoda. U zavisnosti od investicione strategije, mogu da imaju različite proporcije akcija i obveznica.

Obveznički fondovi - ulažu u obveznice i druge novčane instrumente. Obično su manje rizični od akcijskih fondova i pružaju stabilniji prihod. Obveznički fondovi mogu biti usmereni na državne obveznice, korporativne obveznice.

Novčani fondovi – fondovi koji u najvećoj meri ulazu u kratkoročne novčane depozite I instrumente tržišta novca. Osnovni cilj fonda je obezbeđivanje stabilnog prinosa. Ova vrsta fondova svojim ulagačima nudi najniži stepen rizika uz visok stepen likvidnosti.

Indeksni fondovi - prate određeni tržišni indeks, kao što je S&P 500. Cilj im je da repliciraju performanse određenog indeksa.

Specifični fondovi - fokusiraju se na specifične industrije, npr. tehnologije, zdravstva ili energetike. Omogućavaju investitorima da se usmere na sektore za koje veruju da će imati dobre performanse, odnosno da će imati dobar prinos na uloženi novac.

Zeleni fondovi - ulažu u finansijske instrumente izdavalaca koji su ocenjeni kao održivi na osnovu socijalnih, ekoloških i etičkih kriterijuma, odnosno ispunjavaju ESG kriterijume. Ulaganjem u zelene fondove imate priliku da podržite inicijative koje smanjuju emisiju štetnih gasova i negativan uticaj na prirodu. H3 - Kako se zarađuje ulaganjem u fondove?

Ulaganjem u investicione fondove u Srbiji možete zaraditi novac na nekoliko načina - kroz dividende, kamate, kapitalne dobitke ili kroz povećanje vrednosti investicija fonda.

Dividende su redovni prihodi koje fond može da ostvari od ulaganja u akcije kompanija koje isplaćuju dividende.

Fondovi koji ulažu u obveznice, trezorske zapise ili druge instrumente duga primaju kamate I ostvaruju prinose na ta ulaganja.

Povećanje vrednosti udela nastaje kada neto vrednost fonda raste zbog rasta vrednosti imovine u fondu.

Još jedan od načina da se ostvari dobitak je u vezi sa poreskim olakšicama za ulaganje u alternativni investicioni fond.

Da li postoje rizici za ulaganje u investicione fondove?

Investicioni fondovi u Srbiji su strogo regulisani zakonom. Međutim, jednostavno posmatrano, kao i za svaku drugu investiciju, ulaganje u investicioni fond nosi određeni nivo rizika. To može biti tržišni rizik, rizik inflacije, rizik likvidnosti i slično. Rizik se smanjuje takozvanom diversifikacijom ulaganja.

Diversifikacija znači da se rizik smanjuje ulaganjem u različite vrste imovine, pa ako jedan deo portfolija ne uspe da ostvari određeni nivo prinosa, drugi delovi mogu da nadoknade gubitke.

Kako da izaberem pravi fond za sebe?

Kada birate investicioni fond, trebalo bi da razmotrite različite faktore. Ti faktori mogu da budu sami ciljevi investiranja, odnosno šta želite da postignete, vremenski horizont ulaganja ili koliko dugo želite da držite uloženu imovinu do prodaje, toleranciju na rizik, kao i troškove fonda.

Uz sve to, važno je da fondom ili fondovima u koji ulažete novac upravljaju stručnjaci sa iskustvom koji umeju da pruže prilagođena rešenja, i da kombinuju znanje tržišta sa naprednom tehnologijom.

Pre nego što odlučite da li biste ulagali u određeni fond, trebalo bi da pogledate izveštaje o performansama, odnosno o istorijskim vrednostima stopa prinosa.

Investicioni fondovi kalkulator, kao alat može, takođe, pomoći da izračunate očekivani prinos na investiciju u investicione fondove. Ovaj kalkulator koristi informacije o vašem ulogu, periodu ulaganja i očekivanom prinosu kako bi vam dao procenu budućeg iznosa koji možete očekivati. Kalkulatori daju samo procenu, jer stvarni rezultati mogu biti drugačiji zbog fluktuacija tržišta i drugih faktora koji mogu da utiču na investiciju.

Kod ulaganja u investicione fondove, važno je raspitati se i o tome koliki su troškovi, da li ima ulaznih ili izlaznih naknada.

Gde mogu da saznam više o investicionim fondovima?

Više detalja možete pronaći u rečniku termina na stranicama Raiffeisen INVEST-a ili kontaktirati nekog od stručnjaka tog Društva za upravljanje investicionim fondovima.

недеља, 04. мај 2025.
18° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом