среда, 11.02.2009, 13:44 -> 13:58
Srbija ne očekuje tužbu
Srbija očekuje da će koncesionar za izgradnju autoputa Horgoš-Požega odustati od najavljene tužbe pred Međunarodnim sudom u Parizu. Ukoliko do toga dođe, Srbija će odgovoriti na adekvatan način, izjavio ministar životne sredine i prostornog planiranja Oliver Dulić.
Koncesionar za izgradnju autoputa Horgoš-Požega najavio je da će tužiti Srbiju pred Međunarodnim sudom u Parizu, ali nadamo se da će odustati od te namere, izjavio je ministar životne sredine i prostornog planiranja Oliver Dulić, a prenosi agencija Tanjug.
Vlada Srbije je poslala zahtev banci za naplatu garancije od koncesionara "Alpina - Por" jer smatra da je koncesioni ugovor prekršen i da bi koncesionar trebalo da nakondi štetu kako je i predviđeno ugovorom, rekao je Dulić.
"To je učinjeno i sada je u proceduri" rekao je Dulić i naveo da očekuje da će koncesionar odustati od najavljene namere da tuži Srbiju, zbog budućnih ekonomskih interesa u Srbiji.
Vlada Srbije je 30. januara dala nalog da se povuče bankarska garancija od 10 miliona evra pošto koncesiono preduzeće "Sever-jug autoput" nije ispunilo obaveze predviđene Ugovorom o koncesiji.
Nalog o povlačenju bankarske garancije je izdat zbog toga što koncesionari nisu uspeli da do 31. decembra 2008. godine zatvore finansijsku konstrukciju što je bio preduslov da Ugovor o koncesiji stupi na snagu i otpočnu radovi na izgradnji autoputa Horgoš-Požega.
Kompanija "Por" je na to reagovala saopštenjem da je "neophodno da Vlada vrati 10 miliona evra bankarske garancije, pošto je koncesionar ispunio obaveze, a Vlada Srbije je sama donela odluku da se povuče iz projekta".
Ova kompanija je, osim toga, upozorila da će pokrenuti arbitražu ukoliko se do polovine februara ne postigne dogovor o odšteti i sporazumnom raskidu koncesije. Austrijski konzorcijuim "Alpina - Por" je na ime odštete tražio pet miliona evra, dok im je Vlada priznala troškove u iznosu od 640.000 evra.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар