NIS izlazi na berzu

Za građane Srbije od srede počinje podela besplatnih akcija Naftne industrije Srbije i dela novca od prodaje velikih društvenih preduzeća. Ako želite da prodate akcije NIS-a, savet stručnjaka je da sačekate da one izađu na berzu. A kako je potvrđeno RTS-u, to će se desiti do juna.

Od sutra, za 4.800.000 građana Srbije počinje podela besplatnih akcija Naftne industrije Srbije, i dela novca od prodaje velikih društvenih preduzeća.

Na šalterima pošta, samo uz ličnu kartu, dobićete potvrdu da ste vlasnici pet akcija NIS-a, vrednih ukupno 2.500 dinara, a na račun, koji ste dali kada ste se prijavljivali za besplatne akcije, biće vam uplaćeno 1.700 dinara, koje možete odmah podići.

Ako želite da prodate akcije NIS-a, savet je da sačekate da one izađu na berzu, ne samo zato što će ona pokazati njihovu stvarnu vrednost, već i zato što je to najbezbedniji način trgovanja, uz to i besplatan. Ali, da biste trgovali na berzi, na njoj mora biti i kompanija čijim se akcijama trguje, a NIS još uvek nije.

Ministar ekonomije Mlađan Dinkić najavio je da će javna preduzeća NIS, "Telekom Srbija" i Aerodrom "Nikola Tesla" zakonom biti obavezana da od 30. juna ove godine izađu sa akcijama na berzu, dok će EPS tu obavezu morati da ispuni početkom naredne godine.

Dinkić je istakao i da će vlada do kraja januara pripremiti zakon o korporatizaciji, na osnovu kojeg će biti raspisani tenderi za izbor savetnika za korporatizaciju, kako bi se ta javna preduzeća pripremila za izlazak na berzu.

Poslednjeg dana prošle godine, ministar ekonomije predao je Naftnoj industriji Srbije knjigu akcionara, u kojoj su imena 24.000 radnika te kompanije, čime je otklonjena i poslednja prepreka da NIS postane otvoreno akcionarsko društvo.

U NIS-u su potvrdili RTS-u da planiraju da to učine do juna i izađu na berzu, kako bi počelo trgovanje njihovim akcijama. Nominalna vrednost akcije NIS-a je 500 dinara, međutim, svi se nadaju da će se na berzi pokazati njena tržišna cena.

Vrednost akcije i konkurentska ponuda

Gubitak iz 2008. godine, kažu u NIS-u, neće uticati na izlazak na berzu, ali hoće na vrednost kompanije, a samim tim i na vrednost akcija. Sindikat NIS-a skreće pažnji i na problem neuknjižene imovine kompanije.

Predsednik Sindikata radnika NIS-a Goran Takić kaže da je u ovom momentu najvažnije da se imovina prebaci u vlasništvo NIS-a kako bi te akcije koje dobijemo imale realnu tržišnu vrednost.

"Za sada je samo jedan do dva odsto imovine praktično u posedu NIS-a. Sve ostalo je u vlasništvu Republike Srbije. Znači, kada se imovina prebaci u vlasništvo NIS-a te akcije će imati realnu tržišnu vrednost", navodi Takić.

Da li će vrednost akcija na berzi rasti ni stručnjaci ne mogu da predvide jer je, kažu, prodaja NIS-a specifičan aranžman.

"Očigledno je da će ovaj izlazak na berzu dovesti do preuzimanja dodatnog dela akcija", navodi ekonomista Miodrag Zec.

"Pazite, cena će rasti samo ukoliko se pojave i drugi kupci pored "Gasproma" jer ne vidim zašto bi "Gasprom" dizao cenu ako nema konkurentsku ponudu. To mora biti neki krupan igrač, neka druga naftna kopanija ili pak ako se značajnije zainteresuju investicioni fondovi", objašnjava Zec.

Način privatizacije uticao na cenu

Na Beogradskoj berzi smatraju da bi bilo mnogo bolje da se podela besplatnih akcija i izlazak NIS-a na berzu dogodio istovremeno. Na cenu akcija, kažu, utiče i način na koji je kompanija privatizovan. U okruženju, nema sličnih primera.

Siniša Krneta iz Beogradske berze navodi da je Hrvatska naftna kopanija privatizovana javnom ponudom, što je svojstveno tržištu kapitala, dakle berzanskom tržištu, za razliku od srpske naftne kopanije koja nije.

"Odatle je i moguće očekivati određene razlike u kretanju cene. Dakle to su dva ključna faktora - ambijent u kojem se desila privatizacija i ambijent koji dočekuje prvo moguće trgovanje takvim akcijama s jedne strane i sa druge strane metod privatizacije", objašnjava Krneta.

U skladu sa kupoprodajnim ugovorom, većinski vlasnik "Gaspromnjeft" obavezan je da do februara 2011. godine svim akcionarima NIS-a pošalje ponudu za otkup akcija, po ceni po kojoj je kupljen NIS, što znači ne manje od 4,8 evra za jednu akciju.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 16. јул 2025.
25° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом